02.05.2020. – 14:12
Амбасадори Русије и Белорусије у Немачкој Сергеј Нечајев и Денис Сидоренко, на позив градоначелника Берлина Михаела Милера, учествовали су у церемонији посвећеној обележавању 75. годишњице капитулације снага вермахта у Берлину. Амбасадор Украјине одбио је да присуствује догађају.
У оквиру церемоније, положени су венци код историјске грађевине, где се 1945. године налазио штаб совјетске осме гардијске армије. Другог маја 1945. године на том месту је немачки генерал Хелмут Вајдлинг потписао наредбу о капитулацији трупа вермахта, које су ратовале у немачкој престоници.
Церемонији је присуствовало око 20 званичника, међу којима су представници стране дипломатије, берлинског Сената и новинари. Број учесника је био ограничен због пандемије вируса корона и мера, које је Немачка предузела.
Према наводима немачког листа „Тагшпигл“ украјински амбасадор у Немачкој је одбио да учествује у церемонији и ода почаст погинулим украјинским војницима Црвене армије, јер је сматрао неприхватљивим да присуствује догађају заједно са представницима Русије.
„Важно је да наставимо подсећати Берлинце на ово историјско место. То је део историје нашег града. Такође сматрам да је важно чувати сећање на овај датум – то је био крај насиља, диктатуре, прогона људи. То је важно и актуелно и у наше доба“, рекао је Мулер.
Другог маја 1945. године совјетске снаге у потпуности су заузеле престоницу Немачке током Берлинске стратешке офанзивне операције, која је трајала од 16. априла до 8. маја 1945. године.
Берлин није представљао само политичко упориште нацизма, него и један од највећих војних и индустријских центара Немачке.
У правцу Берлина биле су концентрисане главне снаге вермахта. У престоници је било формирано око 200 батаљона одреда народне милиције Трећег рајха, док је у гарнизону укупно било преко 200.000 људи.
Свет 2020. године обележава 75. годишњицу победе над фашизмом и капитулације нацистичке Немачке.
У оквиру пројекта „75 година од Велике победе“, Спутњик вам представља ексклузивне материјале о Другом светском и Великом отаџбинском рату. Сазнајте све о највећим биткама и херојима Другог светског рата, читајте сведочења преживелих, коментаре стручњака, погледајте документе које је декласификовало руско Министарство одбране, архивске фотографије и видео-снимке.
RSS