Британски министар одбране савезницима: Прените се, схватите каква опасност прети од Русије и Кине
22.10.2021. – 16:48
ИСКРА на Фејсбуку
Западне земље треба да буду свесне опасности од руских и кинеских ракетних програма, изјавио је британски министар одбране Бен Волас.
„Дефинитивно сматрам да Запад треба да се прене и схвати све последице развоја кинеских и руских ракета. Оне су моћне“, рекао је Волас, објавио је „Фајненшел тајмс“.
Према његовим речима, савезници у Алијанси треба са схвате на каквом тачно оружју раде Москва и Пекинг, који је његов највећи домет и брзина.
Волас страхује да новитети у кинеском и руском наоружању превазилазе наоружање НАТО, а посебно када је реч о областима као што су свемир и кибернетика.
„Ту можемо да будемо рањиви“, закључио је он.
Британски лист је навео, позивајући се на добро упознате изворе, да је Кина током лета минимум два пута извела тестове хиперзвучне ракете.
То је, према наводима саговорника „Фајненшел тајмса“, запрепастило Пентагон и америчке обавештајне службе, јер нису очекивали такав потенцијал од Кине.
С друге стране, у Кремљу су истакли да на те тестове не гледају као на претњу и додали да Пекинг развија своје наоружање али не кршећи обавезе.
Волас је у Бриселу учествовао на дводневном састанку министара одбране земаља-чланица НАТО на којем је, као одговор на растућу претњу од стране Русије, договорено да Алијанса реализује читав пакет политичких и војних мера.
„Усагласили смо избалансиран пакет политичких и војних мера као одговор на ту претњу који укључује јачање противваздушне и противракетне одбране, јачање конвенционалних снага и ловаца пете генерације, адаптацију маневара и обавештајне делатности, подизање борбене готовости и ефикасности нуклеарног обуздавања“, рекао је генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг после првог радног дана.
Западни медији су пренели да је нови план одбране Алијансе развијен за случај напада Русије „одмах на више фронтова“.
Та стратегија има поверљив карактер и разликује се од постојећих планова регионалне одбране.
Конкретно, усмерена је на припрему одбране у случају „истовременог напада од стране Русије у региону балтичких држава, на Црном мору, у случају примене нуклеарног оружја, у случају пиратских напада на информативне системе, као и нападе из космоса“.
Медији наводе да у НАТО не сматрају да је такав напад неизбежан, али имајући у виду да се у Русији развија савремено оружје, а према границама савезника, како се тврди, нагомилава се војска и техника, такав план је неопходан.
Прва стратегија НАТО у области вештачке интелигенције
У НАТО је усвојена прва стратегија у области вештачке интелигенције а биће основан и инвестициони фонд за подршку развоја технологија двоструке намене у „кључним областима безбедности савезника“, јавља РТ.
„Будући конфликти неће се водити само уз примену метака и бомби, већ и уз помоћ бајтова и података. Видимо како ауторитарни режими настоје да брзо развијају нове технологије, од вештачке интелигенције до аутономних система“, навео је Столтенберг.
rs.sputniknews.com
RSS