Највећа манифестација писане ријечи у Републици Српској траје од данас до 23. септембра, а ове године посвећена је лику и дјелу славног српског и крајишког књижевника Бранка Ћопића. Сајам ће бити драгоцјена прилика да се подсјетимо на богато књижевно и животно дјело књижевника, од чије су трагичне смрти протекле тачно четири деценије.
Сајам врата љубитељима писане ријечи отвара од 10 часова, а од 14 часова Заједница издавача БиХ организоваће своје представљање у оквиру панела у којем учествују Борис Максимовић “Имприматур” Челинац, Алмир Шахалић, предсједник Заједнице издавача БиХ и Бошко Њавро, “Наклада Мате” Груде члан Заједнице издавача БиХ. Након свечаног отварања од 19 часова почиње панел: “Сјећање на Бранка Ћопића” на којем учествују академик Милосав Тешић, књижевник Владимир Кецмановић и књижевник Ранко Рисојевић те модератор Младен Весковић.
Предсједник Задужбине “Бранко Ћопић”, академик, књижевник и публициста Милосав Тешић каже да му је изузетна част и велика одговорност што је добио прилику да одржи бесједу Ћопићу у част на самом извору његовог књижевног дјела.
– Велика ми је част и задовљство што сам добио позив од бањалучког Сајма књиге и “Гласа Српске” да одржим беседу о Ћопићу у Бањалуци и Крајини. Управо са простора Крајине потиче Бранко Ћопић, као и Петар Кочић, књижевни великани у чијој је прози српски језик постигао своје највише изражајне могућности. Наравно, постоји још много писаца из Републике Српске, особито из Босанске Крајине који потврђују и настављају оно што су у своје време потврдили и осведочили Кочић и Ћопић – рекао је Тешић.
Сљедећег дана, 18. септембра, од 14 часова организован је панел “Стваралаштво Бранка Ћопића за дјецу и младе” и “Савремени писци за дјецу и младе”, на којем учествују др Зоран Опачић и Виолета Јовић, да би од 15 часова Удружење књижевника Републике Српске организовало промоцију књига: “Књига за уживање”, антологија савремених пјесама за дјецу и књига “Роша”, поезија за дјецу, уз учешће Јове Чулића и књижевнице Александре Чворовић, те ауторке Славојке Кокић, писца Дејана Петровића и модератора Неде Гаврић.
Други дан сајма се завршава представљањем књиге “Кап по кап” (“Прометеј” Нови Сад) уз учешће аутора Радована Рађевића и књижевника Миладина Берића од 16 часова, те панелом “Савремена српска проза” у 17 часова на којем су учесници Александар Југовић, Берислав Благојевић и модератор Младен Весковић
Током трећег дана сајма организоване су радионице за дјецу “Путовање кроз датуме” од 10.30 часова на којем учествују Јелена и Марија Васић, потом од 12 часова књижевница Александра Чворовић представља своју књигу поезије за дјецу “Пјесмојед” (Бесједа), након чега од 13 часова издавач Крајишки културни центар “Свети Сава” Бањалука представља књигу “Путовање српском културом Далмације” аутора Милорада Савића, док ће од 14 часова услиједити промоција књиге “Како сам замало постао песник” уз учешће ауторке Соње Арсић Вукмановић и Сање Мацура.
Потом од 15.30 БХ радио организује панел “Утицај рокенрола на књижевно стваралаштво и значај публикација”, уз саговорнике Тамару Лукач Лазаревић, ауторку књиге “Златно доба рокенрола”, књижевника Берислава Благојевића и Зорана Шимуновића, музичког уредника. Удружење књижевника Републике Српске од 16 часова представиће књигу: “В.Д.”, роман аутора Горана Врачара и књигу “Трагови” аутора Војислава Јованића. Потом од 17 часова слиједи промоција књиге “Руски отпор – борба против антихриста” аутора Олега Платонова.
Након додјеле награда сајма, у петак од 14 часова слиједе промоције књига: “Нешто неизрециво блиско” Александре Мариловић, антологије “Жал за лијепим глупостима” Михајла Орловића и књиге “Салашар”, романа у три тома Данила Аврамова. Потом слиједи панел “Колико је Ћопић данас заступљен и шта најчешће данас читају дјеца и млади” на којем учествују професор др Сања Мацура, књижевници и професори књижевности Соња Арсић Вукомановић и Радисав Милић, Ранко Поповић и Душко Певуља. За крај четвртог дана сајма од 17 часова организована је промоција књиге “Моја околина” аутора Жарка Аничића.
У суботу од 11 часова заказана је промоција књиге “Нада, путоказ”, изабране пјесме из 20. вијека књижевника Предрага Бјелошевића, о којој ће говорити Ранко Рисојевић и Златко Јурић. Након тога од 13 часова Удружење књижевника Републике Српске представља књиге поезије: “Зрно на грозду” Боре Капетановића, “Сплав тишине” Миладина Берића и “Скућиште” Марка Миловановића Маруна. Од 15 часова Удружење књижевника Републике Српске представља књиге “Тумачења и вредновања”, критике, аутора Слободана Наградића те књигу “Serbus – Europeicus” (и друге драме) Зорана Костића о којој говоре аутор, писац Мирко Вуковић и модератор Неда Гаврић, а потом слиједи промоција књиге “Поетика ожиљака” Селене Берић и збирке “Срећни Менелај” Радмила Радовановића.
Током недјеље биће представљене књиге “Педагогија срећног учења”, методички приручник, и “Азбука врлина”, наставно средство Жељане Радојичић Лукић те роман “Сунце над царском долином” аутора Вида Вицка Вукелића. Од 17 часова слиједи панел “Дјело Бранка Ћопића” на којем учествују Марко Крстић и Сања Мацура, док је за финале сајма од 18 часова заказано представљање књига “Прича о гугутки и гугутану” и “Три казаљке зидног сата” ветерана домаће књижевне сцене Ранка Рисојевића и Ранка Павловића. Уз поменуте промоције, биће организована бројна друга представљања аутора те панели и радионице. Сајам се завршава 23. септембра. Цијена улазнице је једна КМ.
Награде
Традиционална додјела награда 29. Међународног сајма књиге Бањалука 2024. заказана је за 20. септембар од 12 часова.
Током додјеле биће уручене награде “Моштаница” за издавачки подухват, “Липље” за савремену књижевност, “Гомионица” за најбољу књигу за дјецу, “Ступље” за његовање српске традиције и православне духовности те “Крупа” за најбољу промоцију на сајму Бањалука 2024.
Бранислав Предојевић
RSS