Председник Републике Српске Милорад Додик рекао је да отцепљење Српске није план њеног руководства, али је истакао да сада има 10 до 15 земаља које су исказале спремност да то подрже, а међу њима су и чланице ЕУ, али и друге земље света.
“Нама не треба више“, рекао је Додик у интервјуу за хрватски недељник Национал.
На питање да ли је међу тим земљама и Русија, Додик је рекао да је Руска Федерација сада заузета неким својим проблемима и питањима, али да ће је питати.
“Русија поштује територијални интегритет БиХ и то је званична политика с којом се ми сауочавамо. А како ће се Русија понашати у тренутку новог чињеничног стања, то тек треба да видимо”, рекао је Додик.
Он је поновио да ће Српска прогласити независност ако Кристијан Шмит наметне закон о имовини, јер би то било потпуно рушење Републике Српске.
Он је навео да се територија Републике Српске простире на 49 одсто БиХ, што пише у женевским папирима као основа за Дејтонски споразум, те да је на том подручју суверена власт Српске.
Истакао је да лично није угрожен, већ Република Српска.
“Угрожени смо када наметну Тужилаштво и Суд БиХ без уставне основе, када пошаљу странца који мења законодавство, а није изабран у Савету безбедности УН. Угрожавање Републике Српске је када тај странац скупи неку групу експерата да преносе власништво над имовином, школама, рекама, шумама, пољопривредним земљиштем на ниво БиХ”, прецизирао је Додик.
Он је навео да је угрожавање и када Шмит наметне закон, а нема на то право, па се онда суди председнику Републике Српске зато што је потписао указ о проглашењу закона који је донела Народна скупштина Српске.
“Оптужило ме Тужилаштво БиХ које не постоји у Уставу БиХ и суди ми се у суду који, такође, не постоји у Уставу БиХ. Нисам се одао алкохолу, ударио некога и нанео му физичке повреде да идем на суд, само сам у складу са Уставом потписао указ”, рекао је Додик.
Указао је да је Република Српска угрожена и тиме што су јој отели војску и направили заједничку, а што није у складу са Дејтонским споразумом.
“Уништили су обавештајну службу у Републици Српској, организовали је на нивоу БиХ и служи искључиво муслиманском интересу. Отели су нам индиректне порезе и чак 83 различите надлежности, наметнули наводно јединствену РТВ корпорацију која би требало да управља нашим камерама у Бањалуци. Можете ли ми показати земљу у којој то постоји? И онда нам ЕУ говори о владавини права”, рекао је Додик.
Истиче да је политика Српске очување мира и сарадња на бази консензуса, али да је БиХ неуспешна и не може дуго преживети јер је и даље под доминацијом америчке Демократске партије и њеног естаблишмента.
Додик је указао да је свет дестабилизован и ври, те да у овом времену треба много снаге, памети и кохезије међу људима да се очувају, пре свега, мир и стабилност као највредније што имају и да се политички, конститутивни и други проблеми решавају у тим оквирима.
Истакао је да сваки покушај насиља на овим просторима апсолутно никоме не треба.
“Што се тиче односа, неке су ствари завршене, хрватски народ формирао је своју државу, српски народ једнако тако, а што се тиче Републике Српске у БиХ, БиХ је испреговарана држава и као таква, наравно, живи судбину испреговаране, а не жељене државе”, рекао је Додик.
Требало је, сматра, ићи на други концепт, који је био присутан у врху Сједињених Америчких Држава кроз оно што је некадашњи саветник за националну безбедност Санди Бергер предлагао, а то је да се у БиХ формирају три независне државе које ће имати доминантно српску, хрватску и бошњачко-муслиманску компоненту које би лакше биле развијене и апсорбоване у међународни оквир.
Он је подсетио да су народи у оваквој БиХ остали заробљени и да зато нико није задовољан.
“Не само Срби, једнако су незадовољни и муслимани-Бошњаци који сматрају да Босна треба да буде њихова, односно централизована у најзначајнијем делу и зато посежу за причом да ускрате права Хрватима и Србима”, казао је Додик.
Навео је да се Хрватима желе ускратити права зато што се гласовима муслимана бира члан Председништва БиХ и већина мандата у највишим законодавним институцијама, чиме се стварају проблеми у односима три конститутивна народа.
С тим у вези, наводи он, Република Српска се бори, али да то не значи да треба посегнути за било каквим облицима насиља.
Поновио је да плана о отцепљењу Републике Српске нема, али да је то опција коју не треба искључити.
“Дакле, ни Срби, ни Хрвати, ни муслимани-Бошњаци, ни међународна заједница није задовољна БиХ. Зато треба дати неко решење, а ми предлажемо да се вратимо изворном Дејтону али та се опција не разматра”, закључио је Додик, пренео је РТРС.
SPUTNIKNEWS
© Tanjug / FOTO SRNA/BORISLAV ZDRINJA
RSS