Д. Челић: Не постоји цена због које би Србија смела да прихвати план „Ахтисари плус плус“
24.02.2020. – 21:07
ИСКРА на Фејсбуку
Нема цене по којој би Србија, поред Резолуције 1244, требала да прихвати ултиматум и призна независност такозваног Косова, поготово не за некакво магловито учлањење у Европску унију, каже за Спутњик професор Душан Челић коментаришући најаву да ће Србији бити понуђен „Ахтисаријев план плус плус“.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да ће Србија до краја године добити ултиматум по коме ће морати да призна независност Косова у замену за гаранције за улазак у Европску Унију, али и да ће добити посебан статус за Србе. Председник је нагласио да је реч о „неком Ахтисари плус, плус плану”, који ће бити иницијатива будућег специјалног изасланика ЕУ за Косово, који ће бити човек близак Берлину.
УЛТИМАТУМ НИЈЕ НИШТА НОВО
Универзитетски професор из Косовске Митровице др Душан Челић каже да помињање најновијег плана за решење косовског питања јесте новост, али да је с друге стране познато и веома јасно да је план Запада да се након укидања такси убрзано наставе преговори Београда и Приштине.
„Очигледно је да се ближи тренутак када ће Приштина укинути таксе, па се сада тражи нека излазна стратегија за Аљбина Куртија који је чврсто заступао став да неће бити укидања такси, без реципроцитета. Сад му треба дати некакав, макар вербални излаз из тог ћорсокака у који је сам ушао. Заправо мислим да је реч о класичном пуцњу у ногу, јер ми се чини да је било у интересу Приштине да се преговори наставе. Овако, чини ми се да су дали простора Београду да сагледа позицију“, каже Челић.
Он додаје да ултиматум само наставак, односно реализација онога што се наговештавало крајем прошле и почетком ове године од стране представника, пре свега Сједињених Америчких Држава, да ће се дефинитивно тражити признање независности такозваног Косова.
МАГЛОВИТО УЧЛАЊЕЊЕ У ЕВРОПСКУ УНИЈУ
Челић упозорава да, ако овај план већ сада постоји на папиру, треба одмах знати и јавност обавестити о томе који је став наше државе о њему. Председник је рекао да не може да пристане на независност у замену за чланство у Европској унији, али је рекао и да ће о томе питати народ, али није јасно на који начин, примећује наш саговорник.
„Да ли је то наговештај некаквог референдума, да ли ће он бити консултативни или уставни, да ли ће уопште бити референдума, то није јасно. Мој став је да заиста нема цене по којој би Србија требала да призна независност такозваног Косова. Поготово не за некакво магловито учлањење у Европску унију, која има своје огромне унутрашње проблеме. У српском друштву још није било озбиљне расправе о томе шта се добија, а шта се губи учлањењем у ЕУ. Свака озбиљна власт, било да је реч о периоду непосредно пре или после избора, о таквој врсти понуде не би смела да размишља“, каже Челић.
НЕ ЗАБОРАВИТИ РЕЗОЛУЦИЈУ 1244
Он додаје да је очигледно да је Србија на прекретници и пред ултиматумом, али да ни у једном тренутку не треба да заборави на постојање Резолуције 1244 Уједињених нација, која, према његовим речима, посебно сада, не сме да се изгуби из вида, али и наступа српских званичника, на било ком месту. Они коју у Бриселу или Берлину смишљају план „Ахтисари, плус, плус“, ма како он изгледао, треба да се сете да је још увек на снази Резолуција 1244, истиче Челић.
„Подсећам, Србија има свој Устав, а Резолуција 1244 заправо је једини међународни документ који представља валидно сидриште, валидно упориште сваке наше садашње и будуће борбе за Косово и Метохију“, истиче Душан Челић у разговору за Спутњик. Говорећи о најновијем плану за Косово председник Вучић је нагласио да никада није прихватао ултиматуме, као и да ће настојати да пронађе најбоље решење за српски народ, али и да ће се Србија трудити да не угрози мир и стабилност.
Аутор Сенка Милош
rs.sputniknews.com
RSS