-Истог тренутка кад притиснемо „yes“ потврдили смо се за геноцидан народ – навео је Кнежевић у саопштењу.
Он је нагласио да се предложена резолуција о Сребреници позива на Резолуцију 819 Савета безбједности која је усвојена 16. априла 1993. године, а у којој се, како наводи, Савјет безбједности позива на Међународни суд правде у Нагоји и привремену мјеру да влада Савезне Републике Југославије, коју су чиниле Србија и Црна Гора, треба одмах да предузме све мјере које су у њеној моћи да спријечи вршење злочина геноцида.
– Значи, ноторна је неистина да се ова најављена резолуција не односи на државе и народе. Напротив, баш се односи на Србију и Црну Гору. А то даље значи, након изгласавања ове резолуције, БиХ може да поднесе тужбу против Србије и Црне Горе у било ком моменту, од тренутка изгласавања до Судњег дана. А то даље значи да Црна Гора постаје држава геноцидне прошлости и још је за то гласала, као да гласа на Евровизији – навео је Кнежевић.
Истакао је да не постоји термин индивидуалног геноцида и додао да се у резолуцији не помиње ниједан генерал нити војник именом и презименом, јер би у том случају то био злочин појединца, преноси РТЦГ.
Сматра да у резолуцији нема индивидуализације кривице зато што је намјера да се злочин у Сребреници представи као геноцид.
Кнежевић је оцијенио да амандмани Владе Црне Горе на резолуцију личе на “посљедњу жељу осуђеника на мучење и смрт, у којој моли да му прво откину главу, а тек онда руке, уместо како су планирали да прво откину руке, а онда главу”.
Црногорски премијер Милојко Спајић потврдио је у четвртак да ће Црна Гора гласати за резолуцију о Сребреници у УН, као и “за све резолуције које осуђују геноциде и злочине на простору бивше Југославије”.
Влада Црне Горе у суботу увече је усвојила информацију о амандманима Црне Горе на ту резолуцију у којима се наводи да је одговорност за злочине искључиво индивидуална и да не може таргетирати народ или државе.
Амандманима се, како су рекли из Владе, спречава свако потенцијално манипулисање на штету Србије и српског народа у смислу било каквих правних и политичких реперкусија и онемогућава се наратив, али и намјера да се један народ жели прогласити геноцидним.
ТАЊУГ
ГЛАС СРПСКЕ
RSS