Криза у Бијелој кући: Болтон свим силама хоће рат у Венецуели
06.05.2019. – 12:13
ИСКРА на Фејсбуку
Догађаји у Венецуели постали су изазов за администрацију предсједника САД Доналда Трампа, јер су се појавиле тензије у односима између америчког предсједника и његовог савјетника за националну безбједност Џона Болтона због различитих ставова поводом мијешања у унутрашње послове Венецуеле, пише лист „Хил“.
Лист наводи да, упркос Трамповим ријечима да Сједињене Америчке Државе разматрају све опције за рјешавање кризе, амерички предсједник радије избјегава погоршавање постојећих војних сукоба или покретање нових.
На примјер, он је изјављивао да САД више неће утицати на формирање државности страних земаља, а такође је позивао на окончање рата у Авганистану и повлачење војске из Сирије, преноси амерички лист.
Истовремено, савјетник за националну безбједност САД Џон Болтон свим силама покушава да убиједи Трампа да употреби силу.
Према ријечима стручњака за Венецуелу са Универзитета Кларк (САД) Пол Познер, Трамп се радије држи позиције која ће учврстити његов положај у САД, а мијешање у Венецуели ће на то негативно утицати.
– Администрација је веома подијељена. Трампу се свиђа Болтонова реторика, али мислим да он није заинтересован за интервенцију у Венецуели – рекао је Познер.
Истовремено, стручњак је додао да ако се став савјетника не поклопи са одлуком предсједника, он неће подржати америчку неактивност у венецуеланској кризи и пронаћи ће начин за војно мијешање. Према мишљењу Потера, у том случају Трамп ће се повући и доћи ће до интервенције у Венецуели.
У уторак, 30. априла, венецуелански опозициони лидер Хуан Гваидо, који се прогласио за предсједника земље, и његове присталице окупили су се у Каракасу на ауто-путу испред војне базе „Карлота“. Раније је Гваидо позвао народ Венецуеле и војску да изађу на улице како би окончали операцију „Слобода“ за свргавање легитимног предсједника државе Николаса Мадура.
Мадуро је изјавио да су команданти свих региона интегралне одбране и зона интегралне одбране објавили о својој потпуној вјерности народу, уставу и домовини. Касније је предсједник Венецуеле саопштио да је наредио да се покрене истрага о покушају преврата који је извршила опозиција.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног предсједника Венецуеле Николаса Мадура. Предсједник парламента Венецуеле Хуан Гваидо се 23. јануара прогласио за привременог шефа државе. Сједињене Америчке Државе и низ других земаља су признале Гваида и захтевају од предсједника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава“. Лидера Венецуеле Николаса Мадура као легитимног предсједника подржавају Русија, Кина и низ других земаља.
РТРС
RSS