БЕОГРАД, 10. СЕПТЕМБРА /СРНА/ – Возућа је мјесто стравичног страдања српског народа у којем су припадници одреда “Ел муџахедин”, које је Алија Изетбеговић довео из иностранства, починили садистичке злочине над Србима, рекао је предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта.
“Срби су масовно и плански страдали од 10. до 24. септембра 1995. године, када је спаљено 30 српских села, протјерано 1.920 српских породица са 7.680 чланова и убијено 459 бораца Војске Републике Српске и цивила из Возуће, долине ријеке Криваје и јужног дијела Озрена”, рекао је Линта.
Он је навео да је ријеч о завршном чину етничког чишћења српског народа са подручја зеничке регије, које је започето 1992. године.
“Ово је подручје гдје су почињени садистички злочини над српским становништвом од стране припадника одреда `Ел муџахедин`, који је Алија Изетбеговић довео из иностранства. Муџахедини су заробљеницима одсијецали главе које су други морали цјеливати, затим су им кидали удове, мучени су струјом и на разне друге монструозне начине”, навео је Линта.
Линта је истакао да је обавеза српског народа да чува сјећање на страдале Србе из Возуће, долине ријеке Криваје и јужног дијела Озрена и да сјећање преноси на наредне генерације.
Он је навео да је његовање културе сјећања на масовна страдања српског народа битно за чување и јачање српског националног идентитета.
Линта је указао да судбина Возуће потврђује да су Срби страдалнички народ, због чега је важно водити активну борбу против лажних митова о Србима као агресорима, злочинцима и геноцидашима.
“Српски народ је у својој историји водио искључиво одбрамбене и ослободилачке ратове и над којим је почињен геноцид у Првом и Другом свјетском рату и масовни злочини и брутално и сурово етничко чишћење деведесетих година прошлог вијека на подручју бивше Југославије”, рекао је Линта.
На данашњи дан 10. септембра 1995. године по директној наредби Алије Изетбеговића, који је као приоритетни циљ одредио спајање тузланског и зеничког басена, покренута офанзива која је, у зависности од јединице и смјера напада непријатељских снага, носила називе “Ураган 95”, “Фарз 95” и “Бадр ал Босна”.
Уз директно учешће НАТО снага за брза дејства и пакистанског контингента међународних мировних снага на страни такозване Армије БиХ која је бројала 23.000 војника, тада је спаљено 30 српских села и протјерано 1.920 српских породица са 7.680 чланова.
Падом Возуће окончано је протјеривање и етничко чишћења Срба са подручја зеничке регије, започето 1992. године.
RSS