Објављен је нови, јунски број „Летописа Матице српске“ (год. 194, књ. 503, св. 6). Представљамо Вам садржај часописа, заступљене ауторе и њихова дела, за које се надамо да ће Вас заинтересовати за читање.
Стална рубрика „Поезија и проза“, доноси нам дела: Ивана Негришорца, Драгана Хамовића, Ивана Јосимова, Данијеле Трајковић и Карла Кролоа. Уједно је и добра прилика да се упознамо са савременим тенденцијама у књижевности.
Једна од врло занимљивих рубрика је и „Сведочанства“, а у овом броју укључени су есеји-сведочанства познатих имена из света књижевности: Матије Бећковића, Зорана Ђерића и Јована Делића.
Ту су и критике, које могу додатно да нас заинтересују за неку књигу или тему, а у рубрици „Критика“, читамо их из пера Александра Б. Лаковића, Николе Живановића, Дамјана Ћулафића, Владана Бајчете и Златомира Гајића.
Интервјуи су увек занимљиви за проучаваоце лика и дела одређених личности, а у рубрици „Разговори“ имамо један одличан интервју са Миланом Ненадићем.
Рубрика „Есеји“ чини се доминантном у овом броју, са свега три есеја, али врло упечатљива и за истраживање књижевности и културе изузетно корисна. Пре свега, ту је анализа Катарине Пантовић, о обнови лирског романа, са освртом на НИН-ову награду 2018. године. У преводу са руског језика читамо анализу из пера Рите Џулијани приповетке „Рим“.
Из Белорусије долази нам есеј проф. др Ивана Чароте: „Јован Пичета (1844–1920) – богослов, историчар, отац знаменитог историчара“. У овом осврту на живот и дело протојереја Јована Пичете, ректора Витепске и Полтавске богословије, као и на живот и дело његовог сина Владимира Пичете, првог ректора Белоруског државног универзитета, упознајемо се са Србима пореклом из Херцеговине, који су оставили велики траг у белоруској култури, а сачували свест о свом пореклу. Упркос тешкоћама времена у којем су живели, они су остали доследни својим идејама и добар су пример јаких културних веза између Источних и Јужних Словена.
„Летопис Матице српске“ нас је и у јунском броју обрадовао мноштвом квалитетних садржаја из књижевности и културе, а ми вам срдачно поручујемо да читате поменуте текстове на званичном сајту „Матице српске“: http://www.maticasrpska.org.rs/letopis_503_6/
Д. Лазаревић
RSS