Иако у годинама, Термоелектрана Угљевик није за пензију.
ПЛАН ПРОИЗВОДЊЕ ЗА ЈЕДАНАЕСТ МЈЕСЕЦИ ИСПУЊЕН 100.21%
Драган Поповић, технички руководилац РЈ Термоелектрана анализирао је рад Термоелектране Угљевик у 2021. План производње за период од 11 мјесеци испуњен је 100.21%. До сада је фонд сати рада блока ТЕ Угљевик прешао 200 000 сати рада, а са одрађених 200 000 сати неопходно је имати процијењени животни вијек котла, турбине и генератора. Процјена преосталог животног вијека блока је веома важна у циљу добијања података о преосталом животном вијеку и инвестицијама које нас очекују. Имајући на уму тешку економску ситуацију у оквиру нашег предузећа одређене активности није могуће радити у кратком временском периоду. На основу одређених прелиминарних резултата постоји потреба за замјеном одређених склопова (дио огревних површина котла, дио замјене турбине у ужем смислу, искуствено замјена штапова генератора….).
У досадашњем периоду углавном су квалитетно рађени редовни и капитални ремонти блока ТЕ Угљевик чиме су створени услови за наставак нормалног рада блока ТЕ Угљевик. Највећи број застоја блока по годинама је везан за пуцање цијевног система котла (преко 90%). Ове године закључно са мјесецом новембром број застоја блока је далеко мањи у односу на поједине године који је износио и 34. Напомињемо да се и даље морају поштовати техничка правила и упутства дата од стране произвођача које између осталог говоре и о дужинама рада блока између два капитална ремонта (30 000 сати рада). Приликом планирања ремонтних радова постоје два основна циља, а то су повећање фактора експлоатације и повећање снаге блока. Уочљиво је да је након овогодишњег ремонта повећана снага блока и просјек за првих 11 мјесеци износио је 249,18 MW, а те снаге су до ремонта биле ниже.
Г. Поповић је напоменуо да старији блокови имају мањи степен корисног дејства те да је степен корисног дејства блока ТЕ Угљевик (с обзиром на израђене сате) и даље на пројектованом нивоу. Он је изразио задовољство због ангажовања које су показали запослени у Термоелектрани, јер је константно био смањен број руковаоца због вируса Ковид 19. Такође је истакао да не може у овим условима да се жали на квалитет угља, јер су колеге са Рудника, са такође смањеним бројем радника у производњи због пандемије, мањком механизације и ангажовањем на отварању новог копа Угљевик Исток, обезбјеђивале довољне количине угља за рад Термоелектране.
Оно на чему треба озбиљно радити, према мишљењу г.Поповића је проналажење начина уштеде властите потрошње електричне енергије која је пројектована без ОДГ постројења 7% или 21 MW, а са постројењем ОДГ износи 10%. По мишљењу дијела струке постоји могућност компензације реактивне енергије до износа близу 7%
Приликом посјете блок команди наше блоковође и смјенски инжењери који дају свој максимум како би производња била на завидном нивоу, изразили су незадовољство због, како су рекли, недовољног улагања у Термоелектрану. Навели су примјер да када је урађена аутоматизација блока да је било логично да се замијени и постојећа арматура која је стара и истрошена. Истакли су и да поједини програми не могу да прате такву арматуру. Искусне блоковође, које добро познају систем се сналазе, те мануелно ријешавају проблеме..
Такође тврде, да уколико би на њихово мјесто дошао човјек од струке, а који не познаје погон, да се не би могао снаћи. На крају су закључили да би уз обнављање постројења, обуку младих кадрова и добру улазну компоненту (угаљ), те више консултација руководства са струком на терену, производња могла бити још боља.
RSS