Лепосавић – Апелујем на политичаре да се окану запаљиве реторике, јер иједна најмања изјава може да доведе до инцидента, наглашава главнокомандујући Кфора за Косово и Метохију, генерал мајор Лоренцо Д’Адарио, којем је ово трећи мандат у покрајини. Накратко смо се са генералом, који долази из Италије, срели у бази „Нотинг хил”, крај Лепосавића, где је у склопу „активности”, како је сам казао, хтео да се сретне и са новинарем „Политике”. Иако је било најављено само „кратко” и неформално виђање, пристао је да нам одговори на неколико најважнијих питања.
Господине генерале, како оцењујете безбедносну ситуацију на Космету?
Ништа не указује да би могло да дође до било какве инцидентне ситуације. Али, ипак, ме брину изјаве које долазе са обе стране. Реторика може да створи заоштрену атмосферу где један најмањи инцидент може да се претвори у већи. Позивам све стране да избегавају оштру реторику.
Сигурно вам је познато да Срби само одговарају на изјаве које позивају на рат. Градоначелник јужне Митровице Бахтири прети да ће силом „ујединити” град са северним српским делом, док с друге стране и Рамуш Харадинај прети оружјем уколико било ко крене у поделу или евентуално разграничење Космета…
Наш је задатак да обезбедимо сигурно окружење за све. Имамо у виду политичке изјаве, али ми и разговарамо са свима – са српским и са албанским представницима. Разговарамо са свим косовским структурама, почев од централног до локалног нивоа. Са свима имамо добру сарадњу. Непристрасни смо, јер наш је мандат да свима пружимо и гарантујемо безбедност. Приметили сте да често изводимо вежбе на целој територији Косова. Ми желимо да увек будемо спремни и одговоримо на евентуалне изазове. Уосталом, Кфор је ту да обезбеди услове како би дијалог могао да се настави, ради будућности садашњих и генерација које долазе.
Ипак Срби су забринути да би у светлу претећих изјава могао да се понови 17. март 2004. године. Познато је да сте тада били на Космету, као командант батаљона мултинационалне бригаде „Југозапад”, а да је Кфор и тада био ту да обезбеди сигурност за све. Има ли онда места српском страху?
Не мислим да има места за страх. Од 2004. године многе су се ствари промениле. Али главна ствар је да се избегавају провокације. Било да се ради о улици или да је реч о политичарима. Читаво Косово је за нас јако важно. И север и југ. И ви сте Европљани као и ми. Када се овде постигне решење, то ће донети побољшање свима. И, Косову и Европи. Ово је наш комшилук. Али ми се не бавимо политиком.
Зашто је амерички контингент стално присутан и најбројнији је на северу Космета, имајући у виду да Срби не баш благонаклоно гледају на америчке маринце?
Овде су војници из 28 земаља. Уосталом, Американци су од самог почетка присутни на северу Косова.
Можете ли, као војник, да кажете како видите решење косметског чвора?
То остављам политичарима. Ја сам војник. Молим вас, дозволите ми да радим свој посао.
Од јесенас сте поново на Косову и Метохији. Кажете да су се многе ствари промениле. Чини се, ипак, мало?
Када сам 1999. године дошао на Косово, моја ћерка је имала шест година. Иако мала, рекла ми је: „Молим те, помози свима. Немој да гледаш ко је Албанац, а ко Србин.” То сам добро запамтио и тиме се стално руководим. И као човек и као војник. Следећи пут ћу на Косово да дођем као туриста. Ово је регион који ми се јако допада. Зар бих, у супротном, трећи пут био код вас.
RSS