
Као посредник у дијалогу, Европска унија не коментарише ставове појединих страна, а само преговорима се може доћи до споразума који је од интереса за грађане Косова, Србије и региона, изјавила је у Бриселу портпаролка Европске комисије Маја Коцијанчич на питање новинара да ли ЕУ сматра ударцем и прекидом дијалога закон и платформу које је усвојила скупштина у Приштини.
Додала је да се само укидањем таксе и наставком дијалога може доћи до „свеобухватног правнообавезујућег решења односа Србије и Косова”. Подсетила је да ЕУ, САД и други партнери захтевају од приштинских власти да „одмах укину царине”, јер та одлука „није од помоћи за стварање нужних услова за дијалог”.
Портпаролка високе представнице ЕУ Федерике Могерини јуче је нагласила да споразум Београда и Приштине мора бити усаглашен са међународним правом и добити подршку ЕУ и свих држава чланица Уније.
ЕУ је, дакле, остала без коментара на приштинску платформу, у којој је, између осталог, наведено да преговори морају довести до узајамног признавања Косова и Србије, укидања Резолуције 1244 СБ УН, као и да Заједница српских општина не може да има извршна овлашћења. Огласила се и министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић, која је рекла за Танјуг да, уколико ЕУ прихвати садашњи однос Приштине према дијалогу и Бриселском споразуму, Србија „очекује да се поглавље 35, које прати имплементацију Бриселског споразума, испразни од тог додатног садржаја, и остане везано за такозвана остала питања”.
Нагласила је да после усвајања поменуте платформе, која недвосмислено негира Бриселски споразум, „нема шта више да се прати”, с обзиром на то да је Приштина јасно рекла да нема намеру да спроводи споразум.
Да је Приштина усвајањем платформе задала коначни ударац дијалогу, јуче је поручио потпредседник Српске листе Игор Симић, који је позвао међународну заједницу да реагује. У Приштини се већ месецима, како је рекао, води кампања обесмишљавања дијалога и ова платформа има ту сврху. „То није листа жеља косовских Албанаца и њихових лидера, већ само једна жеља – како уништити дијалог, како га апсолутно онемогућити и како подигнути тензије до тог нивоа да Срби почну да напуштају простор Косова и Метохије”, изјавио је Симић.
Слично је и мишљење председника скупштинског Одбора за КиМ Милована Дрецуна, који је нагласио да су сада шансе за постизање договора између Београда и Приштине равне нули.
„То је једна тврда, једнострана позиција, а Албанци знају да је та платформа за Србију неприхватљива и да нема простора за преговоре”, изјавио је Дрецун за ТВ Пинк. Чак и у случају да преговори почну, како је рекао, Албанци су себи створили алиби, јер у сваком тренутку могу да прекину преговоре под изговором да немају мандат.
Упозорио је да Албанци повлаче потезе који дестабилизују ситуацију на северу покрајине, заоштравају реторику и најављују уједињење са Албанијом, о чему отворено говори и албански премијер Еди Рама. Након усвајања платформе у други план одлазе таксе на робу из централне Србије, а њихов циљ је да сву кривицу пренесу на Србе, оценио је Дрецун.
Бивши шеф Координационог тела за КиМ Небојша Човић запитао се зашто Американци не обуздају „своје чедо Косово”. Нагласио је да је платформа нови показатељ да Приштина није за дијалог, конструктивно и компромисно решење. Наша земља мора мудро и паметно да издржи притиске, нагласио је Човић, додајући да Србија не би смела да наседа на провокације. Нагласио је да су „Трепча” и Газиводе следећи кораци Приштине.
Харадинај: „Трепча” регистрована по косовским законима
Предузеће „Трепча” регистровано је јуче у Косовској агенцији за регистрацију као акционарско друштво, што, према Статуту ове компаније, значи да су привремене приштинске институције постале власник 80 одсто, а запослени 20 одсто акција тог комбината. Тим поводом се огласио премијер привремених приштинских институција Рамуш Харадинај, који је на „Фејсбуку” написао да је то „велика вест”, јер је гигант „Трепча” сада регистрован по „косовским законима”.
Шешељ: Русију и Кину укључити у решавање питања КиМ
У решавање косовског питања требало би укључити Русију и Кину, јер се „Американцима не може веровати”, изјавио је јуче лидер радикала Војислав Шешељ гостујући на ТВ Хепи. Додао је да се боји да Србија не закасни са одговором и да тада неће имати „залеђину”, али да се не сме дозволити се заузме север Косова и Метохије. Појаснио је да су западне силе својевремено обећале Слободану Милошевићу да, ако се преда Република Српска, Косово неће дирати, али да су кренули и на Косово.
Робертс: Размена територија прихватљива за цео Балкан
Дипломата Ајвор Робертс, британски амбасадор у Југославији од 1994. до 1997. године који је водио мировне преоговоре о прекиду рата у БиХ, изјавио је јуче да би, приликом евентуалне размене територија између Београда и Приштине, Србија требало да добије север Косова све до Ибра, док би Косово добило Прешевску долину. Размена територије, како је изјавио за „Експрес”, прихватљива је за цео Балкан.
„Ту опцију подржавају председници Србије и Косова, а нико у међународној заједници није у позицији да стоји на путу договора Београда и Приштине”, рекао је Робертс и додао да је реч о опцији коју тренутно заступа и америчка влада. Уверен је да би „неки нови Берлински конгрес” могао да се бави свим отвореним питањима на Балкану. Додао је да је свестан да то није идеално решење, али да су понекад „несавршена решења боља од непостојећих”, као и да је признавање независности Косова „цена коју би Србија требало да плати”.
RSS