
Бошњачки политички представници у уједначеним тоновима коментаришу пресуду Симатовићу и Станишићу, проналазећи у њој доказ умијешаности Србије у рат у БиХ
Посљедња пресуда хашког суда – изречена Јовици Станишићу и Франку Симатовићу – у највећем дијелу политичких кругова у Сарајеву схваћена је као шанса да се поново покрене већ одбачена тужба против Србије и као добра прилика да се од Београда наплати одштета.
Поступак који је Међународни суд правде одбацио прије петнаест година, а десет година после тога одбио и захтјев за његову ревизију, још није прихватљив исход за бошњачке елите, које су у доста уједначеним тоновима коментарисале најновију пресуду Станишићу и Симатовићу од по петнаест година затвора.
За бошњачког члана Предсједништва БиХ Дениса Бећировића пресуда је знак да „смо ближе пуној истини о агресији на БиХ” и доказ да је Хаг у свом дјеловању потврдио постојања намјере за „стварање велике Србије и велике Хрватске”, али и разлог да се хашка архива смјести у Сарајево.
На то се надовезао и његов хрватски колега Жељко Комшић, који хашку одлуку смјешта у актуелни контекст, па износи констатације да је пресуда „мртво слово на папиру ако буде награђен пројекат српског свијета”, иза којег, тврди он, стоје садашње обавјештајне и политичке структуре Србије. И љевичарске странке из бошњачког политичког миљеа, које су дио власти у Федерацији БиХ и на нивоу БиХ – Наша странка и Народ и правда – пресуду смјештају у контексту одговорности Београда за ратна дешавања у БиХ, док функционер СДА Шемсудин Мехмедовић сматра да „Кристијан Шмит мора у име БиХ да тужи Србију и Хрватску и од њих тражи ратну одштету”. Као инспирација за ту идеју послужиле су му речи главног тужиоца међународног резидуалног механизма Сержа Брамерца, који је рекао да је пресуда показала да није била ријеч о грађанском рату, него о међународном сукобу.
И у Изетбеговићевом СДА наводе како је пресуда доказ „двоструке агресије” на БиХ – од Србије и Хрватске, док предсједница Удружења „Покрет мајки енклава Сребреница и Жепа” Мунира Субашић најављује да ће то удружење покренути правне кораке против Србије и Републике Српске. „Ово је и порука украјинским мајкама да се боре и да траже правду. На крају ће је и добити”, паралела је коју поводом пресуде износи Мунира Субашић.
(Политика/Фото: Српскаинфо)
RSS