У зворничком Дому омладине представљена је књига „Вук у ратној причи“ аутора Милана Јоловића Легенде, пуковника и команданта Специјалне јединице „Вукови са Дрине“, једне од најелитнијих јединица Војске Републике Српске.
Јоловић је рекао да је у књизи писао о социјално-психолошким аспектима понашања војника у рату, не о јунаштву и чојству војника, него о његовом понашању у рату, о страху како утиче на војника, како војник једним страхом потискује други и о страху који може да надвлада страх о смрти.
Истичући да се и он борио са својим страхом, а да то не примјјете војници, Јоловић је нагласио да је описао и феномен српског сељака који кроз историју брани и храни државу, иако та држава не ствара мит о сељаку као што Американци стварају мит о свом каубоју.
„У књизи сам писао о наоружању и опреми како утиче на морал војника и правио одређену генезу кроз историју почевши од турско-руских, балканских ратова, о Првом и Другом свјетском рату, као и о Одбрамбено-отаџбинском рату, правећи одређена поређења“, рекао је Јоловић.
Он је нагласио да је у књизи навео и феномен српског команданта који није завршио војну школу, описујући које карактеристике мора да испуни један човјек који може да буде успјешан комадант без завршене војене академије.
Пензионсани пуковник Војске Србије Душко Шљиванчанин рекао је да књига, између осталог, намијењена и за стручну и за читалачку јавност, односно за сваког војника, подофицира и официра.
„Легенда је писао ову књигу тако да је може читати и онај против кога је ратовао, заиста без икакве увреде, јер говори о општим темама“, рекао је пуковник Шљиванчанин и нагласио да је импрсисониран аутором јер нигдје у књизи не говори и не истиче своју личнист.
Шљиванчанин је препоручио књигу и психлозима који раде на војним академјама и у војним трупама да просто прочитају књигу и виде како неке врсте стреса и неке непредвидиве ситуације у рату утичу на војнике и официре.
Драгослав Бокан, који је написао Предговор књиге „Вук у ратној причи“ рекао је да Јоловић сваком реченицом открива једну тајну коју без њега и ове књиге никада не би сазнали.
„Ова књига је на неки начин јединствена у читавој историји писања књига о рату у српској књижевности, српској историографији и српској војној теорији“, рекао је Бокан и додао да без ове књиге тешко можемо да разумијемо те оклеветане деведесете године прошлог вијека у које је ушла најнеприпремљенија војска у сукоб и која је успјела да стигне и престигне своје славне претке, а како и на који начин и кроз шта је пролазила налази се у књизи.
Истичући да о рату најчешће пишу људи који нису ратовали или су имали неке мале маргиналне и споредне улоге, Бокан је рекао да имамо аутора и легенду који пише о рату, а који је истовремено и официр и доборвољац и командант.
„Књигу је написао ратник који је водио војску под покличом ‘За мном’ и чији је зов толико познат да је плашио непријатеља и уливао сигурност својим саборцима, па сам иснпирисан његовим дјелом у Предговору насловио „Вучије срце српског команданта“.
О књизи Милана Јоловића Легенде је требало да говори и рецензет генрал Винко Пандуревић, али због обавеза није могао да присуствује.
(Инфо Бирач)
RSS