15.01.2021. – 13:51
Извршни директор Твитера Џек Дорси изнео је планове за далекосежну акцију на овој друштвеној мрежи, откривају снимци који су наводно процурили од инсајдера компаније, што имплицира да ће кампања цензуре трајати и после инаугурације новог америчког председника Џоа Бајдена.
На снимку, који је у четвртак објавио пројекат Веритас, Дорси наговештава велике рестрикције на Твитеру у наредним месецима након што је трајно угашен налог актуелног председника САД Доналда Трампа на тој платформи.
„Тренутно смо фокусирани на један налог, али ово ће бити веће од само једног налога и трајаће много дуже од једног дана, недеље и наредних неколико недеља, а биће и после инаугурације“, рекао је Дорси у видео снимку, очигледно мислећи на Трампову блокаду на Твитеру.
„Дакле, фокус је свакако на овом налогу и на томе како је повезан са насиљем у стварном свету. Али морамо размишљати о томе како ће се ова динамика одвијати током времена. Не верујем да ће ово ускоро престати“, додао је он.
Let’s see if @jack is going to let this one trend…
Tweet #ExposeTwitter right now! pic.twitter.com/QhyyUTpKUB
— James O’Keefe (@JamesOKeefeIII) January 14, 2021
Дорси је рекао и да су политичке тензије у Сједињеним Државама високе.
„Знате, САД су изузетно подељене. Наша платформа то показује сваког дана“.
Истичући то, Дорси је навео да је улога Твитера да заштити интегритет политичког дискурса у земљи и учини све што је у његовој моћи да на основу тога нико не буде оштећен, понављајући често наведени циљ да се смањи штета у стварном свету која проистиче из активности на мрежи.
Он је раније суспензију Трамповог налога оправдавао истим разлогом, тврдећи да ће тај потез заштитити јавну безбедност.
Пројекат Веритас наводи да је снимак који је настао 8. јануара добио од инсајдера из Твитера, који га је наводно снимио током виртуелног састанка компаније.
У снимку Дорси такође наводи и недавно убрзане напоре Твитера да укине све налоге повезане са групом теоретичара завере Кјуанон након насилног упада у зграду америчког Конгреса прошле недеље, тврдећи да би требало да се обезбеди модел за управљање садржајем у будућности.
„Потези које данас повлачимо око Кјуанона, на пример, један су од таквих примера ширег приступа који би требало да сагледамо и продубимо“, рекао је извршни директор Твитера, додајући да такав садржај неће ускоро нестати.
Твитер није једина велика технолошка компанија која се понела на овакав начин. И друге су угасиле на хиљаде корисничких налоге након упада у Конгрес, а Трампови налози су готово на свим друштвеним мрежама угашен трајно или привремено.
RSS