РТ: Кина подржава Русију у спору са „изврнутом демократијом“
27.11.2021. – 16:59
ИСКРА на Фејсбуку
Кинеско министарство спољних послова је подржало Русију у осуди тзв. „Самита за демократију“ који ће се одржати следећег месеца, којег организују САД, критикујући то као изобличење вредности за које Вашингтон тврди да их заступа.
Портпарол Министарства спољних послова Кине Жао Лиџијан приметио је да је секретар за штампу Кремља Дмитриј Песков био у праву када је раније ове недеље изјавио да Вашингтон „радије ствара нове линије поделе, да раздваја земље на оне које су, по њиховом мишљењу, добре, и оне које јесу лоше”.
„Тиме ће САД само подстаћи идеолошку конфронтацију, што је потпуно нарушавање и увреда демократији“, приметио је кинески диломата.
Жао је осудио оно што је навео да је универзални приступ Беле куће демократији и рекао да ће присиљавање нација да следе америчку верзију „само одвести на криви пут“. Он је приметио да су покушаји Вашингтона да извезе демократију у иностранство били „фијаско“, наводећи америчку интервенцију у Авганистану, „арапско пролеће“ и неколико „револуција у боји“ широм источне Европе.
Такође је упозорио на стање унутрашње америчке политике, мислећи на немире на Капитолу раније ове године, који су, како је рекао, „разголитили мит о америчкој демократији“.
„Зашто САД, земља са огромним демократским дефицитом, верује да има право да буде модел, судија… и да буде домаћин такозваног ’Самита за демократију?‘“, упитао је Жао.
Његови коментари долазе након што је Песков критиковао предстојећи састанак, на којем ће се шефови држава, односно група за људска права и бизнисмени састати путем видео конференције 9. и 10. децембра.
Русија, Кина и Турска нису се нашле на листи гостију Вашингтона од 110 земаља.
Бивше совјетске републике Молдавија, Грузија, Јерменија и Украјина, међутим, добиле су позивнице. У Кијеву, лидер највеће опозиционе партије у парламенту земље Виктор Медведчук налази се у кућном притвору, суочен са оптужбама за велеиздају. У међувремену у Тбилисију, бивши председник Михаил Сакашвили налази се иза решетака суочен са оптужбама за злоупотребу службеног положаја. Он је такође започео са штрајком глађу у знак протеста због његовог третмана.
Пекинг је изразио противљење укључивању Тајвана у тај догађај, који сматра неотуђивим делом своје територије у оквиру политике „једне Кине“. Кина често осуђује блиске везе Вашингтона са Тајпејем као мешање у њене суверене послове.
Восток / РТ
RSS