НЕ ПОСТОЈЕ ДВА ИСТА КОПА
Тридесет четири студента треће године Рударско-геолошког факултета Универизитета у Београду у оквиру предмета „Стручна пракса 3“ посјетило је угљевички рудник. Циљ посјете је да студенти продубе теоријска знања и да стекну утисак који су то изазови за рударског инжењера.
“Посјета РиТЕ Угљевик за студенте РиТЕ Угљевик је изузетно значајна зато што нема оваквих копова у Србији. Овако велики систем је интересантно видјети прије свега што је заснован на дисонтинуалном начину експлоатације у веома тешким рударско-геолошким условима. Оно што они могу да виде на коповима Електропривреде Србије, су углавном високопродуктивни континуални системи са роторним багерима, а што и одговара геологији какву имамо у Србији“, рекао је Владимир Милисављевић, професор „Стручне праксе“ на РГФ-у.
Професор је још додао да је задовољство посјетити угљевички рудник јер се има шта видјети и чути од колега у Републици Српској.
Оно што је будућим инжењерима било посебно занимљиво је чињеница да је површински коп „Богутово Село“ у фази затварања, док је површински коп „ Угљевик исток 1“ у фази отварања.
Домаћини су се свакако потрудили да им објасне како се одвија процес производње угља на угљевичким копвима, те на који начин рјешавају одређене проблеме. Доктор Димшо Милошевић, главни технички руководилац РЈ Рудник, упознао је госте са начином рада Мјешовитог холдинга ЕРС-е, те са историјским развојем угљевичког лежишта угља. Истакао је да се овдје угаљ копа од 1899. године, те да се тренутно ради на два копа – стари коп „Богутово Село“ који се сљедеће године затвара и нови коп „Угљевик Исток 1“ који је испројектован да ради до 2036. године. Занимљиво је, како је рекао да је ПК „Богутово Село“ првобитно био испројектован на око 200 милиона метара кубних чврсте масе откривке и 51,5 милиона тона угља, да је препројектовањем 1995. године испројектована откривка од 263 милиона м3 ч.м. откривке ,а да је до сада откопано 308 милиона м3 ч.м. откривке и 56,5 милиона тона угља, што наводи на закључак да је ово коп гдје се пројектовањем није могло све предвидјети и да се проблеми у ходу рјешавају.
Главни технички руководилац студентима је поручио да „слободно студирају и наредних сто година рударство“, јер како је рекао док год буде угља у Србији, али у БиХ, трошиће се.
У склопу посјете студенти су обишли постројење за одсумпоравање димних гасова, те се ближе упознали са важношћу и начином рада тог постројења.
Ekonomija
Студенти Рударско-геолошког факултета Универзитета у Београду посјетили су угљевички рудник
Ekonomija
RSS