
У малој сали Народне скупштине Републике Српске, након паузе, настављена је сједница посланичким питањима министрима у Влади Српске – актуелни час.
23.15… Посланици су размотрили Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о судовима Републике Српске. Овим законом се између осталог, оснивају Окружни суд и Окружни привредни суд у Зворнику, дефинише њихова мјесна надлежност, као и услови за почетак рада наведених судова, када се за то стекну материјалне и друге претпоставке.
Министар правде Антон Касиповић образлажући овај приједлог, рекао је да се њиме уређује и мјесна надлежност између Окружног суда у Бијељини и Окружног суда у Зворнику, као и Окружног привредног суда у Бијељини и Окружног привредног суда у Зворнику, а која је везана за почетак рада Окружног суда у Зворнику и Окружног привредног суда у Зворнику.
Овим законским рјешењем дефинисана је и надлежност окружних судова када је ријеч о одлучивању према жалби у прекршајним предметима. С тим у вези прописано је да према жалби на одлуку вијећа окружног суда у прекршајним предметима одлучује друго вијеће истог окружног суда.
Прописано је и да правно схватање усвојено на сједници одјељења Врховног суда обавезује сва вијећа у саставу одјељења, па је с тога предвиђено да се у оквиру Врховног суда оснива одјељење судске праксе.
Посланици су размотрили и Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о прекршајима Републике Српске, којим је предвиђено да се, осим износа новчане казне и трошкова прекршајног поступка у Регистар пореске управе уносе и трошкови принудне наплате да би се омогућило да и ови трошкови буду наплаћени.
“Признањем окривљеног за учињени прекршај и његово прихватање одговорности плаћањем новчане казне додатно је разјашњен институт прихватања одговорности, па се прописује да окривљени касније не може негирати одговорност, нити се жалити на висину казне или врсту било које санкције или трошкова”, наводи се у образложењу Приједлога закона.
Предметним законом предвиђена је и олакшица за окривљеног који прихвати одговорност за прекршај и у року од осам дана плати половину изречене новчане казне, а у том случају се ослобађа плаћања друге половине изречене новчане казне.
Када је ријеч о одлучивању о жалби на другостепену одлуку суда, предложеним законским рјешењем промијењена је и надлежност суда, и то тако што је предложено да умјесто Врховног суда о жалби одлучује друго вијеће истог другостепеног суда.
Посланици су вечерас размотрили и Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о комуналним дјелатностима.
22.53… Посланици су размотрили Приједлог закона о Фонду солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству, чији је предлагач предсједник Српске Милорад Додик. Овим законом требало би да се омогуће дијагностика и лијечење обољеле дјеце у страним земљама у којима дјелују здравствене установе у којима је то могуће.
Одредбе овог закона односе се на дјецу, која су осигураници Фонда здравственог осигурања Српске, а којој није могуће пружити адекватну здравствену услугу у здравственим установама у Српској, као ни у у другим здравственим установама са којима ФЗО има потписан уговор.
Законом се уређује оснивање, статус, дјелатност и организација посебног фонда солидарности за финансијску подршку у циљу дијагностике и лијечења обољења, стања и повреда дјеце у иностранству.
Генерални секретар предсједника Српске Синиша Каран је образлажући овај приједлог навео да се овим актом дефинише начин прикупљања средстава.
“Посебно одређујући средства буџета Српске у износу од 0,025 одсто остварених пореских и непореских прихода у претходној фискалној години, умањених за износ доприноса за социјално осигурање, посебног доприноса за солидарност у износу од 0,25 одсто од нето плате запосленог лица у Српској, буџета општина и градова у износу од 0,025 одсто остварених пореских и непореских прихода у претходној фискалној години, донација привредних друштава, предузетника и појединаца, те осталих средстава”, рекао је Каран.
Посланик СП Зденка Гојковић каже да је до сада дијагностификовано 130 ријетких болести у свијету, оцијенивши да је одлична иницијатива предсједника Српске Милорада Додика за доношење наведеног закона.
“Важно је што ће се моћи пружити адекватна здравствена заштита за дјецу. Усвајањем овог закона биће побољшана ситуација у здравственом систему”, рекла је Гојковићева.
Посланици су претходно размотрили Приједлог закона о измјенама и допуни Закона о привредним друштвима, по хитном поступку.
RSS