
Sa dolaskom jeseni, polako ali sigurno dolazi i sezona prehlada, gripa i virusa čije društvo vam se naročito neće svideti ukoliko vam je oslabljen imunitet jer ste baš tada podložni i najblažoj infekciji. Zato, već sa dolaskom prvih hladnih dana počnite intenzivno da vodita računa o jačanju imuniteta, što prirodnim putem što putem suplemenata. Tako ćete biti otporniji, a ako vam se ipak dese prehlada ili grip, evo kako ih možete sprečiti i ublažiti na najlakši način.
Ishrana
Ishrana je ključ za zdravlje. Ukoliko imate problem sa prehladama, počnite da u svoju ishranu uključujete cink jer je dokazano da on može da spreči nastanak prehlade već nakon prvih, najblažih simptoma.
Jako je važno da unosite dovoljno (i više od toga!) tečnosti jer je hidratacija važna za vlaženje nazalnih kanala što dalje znači da se u njima neće zadržavati neželjene čestice.
Probiotici, što prirodni što u vidu suplemenata, takođe su dobri za borbu protiv prehlade i gripa i evidentno ubrzavaju opravak ako vas virus ipak „zakači“.
Povećajte unos vitamina D jer je on ključan za pravilan rad organizma, ali i jačanje imuniteta. Ovo je razlog zašto leti rađe bolujemo jer tada ima više sunca, pa samim tim i vitamina D.
U svoju ishranu takođe uključite i beli luk koji je provereni prirodni antibiotik. Uz to, mnoga istraživanja su dokazala da on može i da spreči nastanak infekcija, prehlade i gripa pa ga konzumirajte i preventivno.
Pravilna higijena
Trebalo bi napomenuti i to da je većina prehlada i virusa uzrokovana – prljavim rukama! U tom slučaju, treba napomenuti i to da je pravilna higijena ruku jako važna u preventivnom smislu zato vodite računa o tome da redovno, često i pravilno perete ruke kako ne biste prljavim rukama uneli bolest u telo što rukama zagađenom hranom, što dodirivanjem nosa, usta ili očiju i drugih osetljivih delova tela pomoću kojih se infekcija lako može uneti u organizam.
Ruke perite mlakom vodom i antibakterijskim sapunom, a kada je reč o sušenju ruku, ukoliko niste u svom domu kada znate da je sve čisto i savršeno dezinfikovano, imajte na umu ove stvari:
Ako koristite sušače za ruke: sušači za ruke rade na principu (uglavnom) toplog vazduha ali iako vam se čine kao bolje rešenje za sušenje ruku znajte da sušači za ruke često mogu da samo raznesu bakterije po kupatilu koje je već puno bakterija, a uz to kožu mogu ostaviti vlažnom nakon pranja i brzinskog sušenja što je čini savršeno podložnom za dalje razmnožavanje bakterija koje niste uspeli da skinete pranjem ruku. Ako ipak volite sušače za ruke budite strpljivi i ruke sušite najmanje 45 sekundi dok ne budu u potpunosti suve i spremne za dalje aktivnosti.
Ako koristite papirne ubruse: za razliku od sušača za ruke, papirni ubrusi su mnogo brži način da osušite ruke jer vam je za brisanje potrebno svega desetak sekundi. Takođe, dok sušači za ruke mogu samo da „razduvaju“ bakterije na sve strane, papirni ubrus ih trenjem i trljanjem skida sa kože i čuva daleko od vas.
Odmor
Osim ishrane i pravilne higijene jako je važno i da promenite svoje životne navike. Stres čini da naš imuni sistem bude slabiji zato je jako važno da pronađete mir i način na koji ćete se izboriti sa svakodnevnom napetošću i nervozom. Ako ste „roviti“ nije preporučljivo da previše naporno vežbate, ali svakako je poželjna bilo koja aktivnost koja će vas osvežiti i uz koju ćete se rešiti negativne energije.
Takođe, dovoljno sna je obavezno jer kad god počne da vas „hvata“ prehlada, to je samo znak da verovatno niste spavali i odmarali dovoljno. Potrudite se da ustalite svoj životni ritam i spavate najmanje osam sati dnevno, naročito u ovom „kritičnom“ periodu kada virusi napadaju sa svih strana.
RSS