
Koliko ste puta videli osobu kako sa uživanjem povlači prvi dim cigarete uz jutarnju kafu, dok se njihovi sagovornici koji ne puše (in)diskretno odmiču, odmahuju rukom rasterujući dim, praveći grimase kojima iskazuju neprijatnost koju osećaju zbog mirisa?
Ovo je slika sa kojom se susrećete svakoga dana u prolazu, a zasigurno ste se i sami našli u toj situaciji, sa jedne ili druge strane duvanskog dima.
Naime, mnogi misle da su nepušači jedini koji ističu da postoji problem, dok ustvari i nepušači ukazuju na određene stvari koje im smetaju i rado bi prihvatili rešenje kojim bi se postiglo primirje.
Svakodnevni problemi
Neprijatni mirisi. Duvanski dim ima tu moć da se i ne tako kratkotrajno uvuče u garderobu, kosu i kožu, prateći pušače u stopu. Takođe, tu je i specifičan zadah koji dovodi nepušače u neprijatnu situaciju tokom razgovora.
Poslovno okruženje. S jedne strane nepušači smatraju da njihove kolege koje izlaze na takozvane puš-pauze neozbiljnije shvataju svoje radne zadatke. S druge strane, ako biste pitali jednog od pušača kakav je njegov stav o ovim (redovnim) izlascima iz kancelarije, verovatno bi vam rekli da bi rado prihvatili rešenje koje bi im omogućilo da istovremeno rešavaju zadate obaveze i uživaju u duvanu.
Vožnja kolima. U gradskom prevozu je pušenje zabranjeno godinama u nazad, ali kada se vozite sa pušačem u njegovom privatnom vozilu, verovatno ćete se naći u situaciji da sedite na suvozačevom mestu dok oni žongliraju između volana i cigarete. U ovoj situaciji nije samo problem u činjenici da ćemo biti izloženi neprijatnom mirisu; duvanski dim u većim količinama zna da uzrokuje neprijatnost u predelu očiju i tako ometa u toku vožnje, ugrožavajući bezbednost svih učesnika u saobraćaju.
Separacija na proslavama. Bilo da je na javnom mestu ili u nečijem domu, pušače ćete neretko videti kako stoje na terasi ili odvojenoj prostoriji, što svakako utiče na celokupnu atmosferu.
Ovom prilikom smo naveli samo neke od najčešćih problema koje ćete čuti obe strane da navode, a situacija je toliko mnogo da bismo verovatno svaki put sa spiska izostavili po jednu u kojoj smo se nekada našli, a vremenom na nju i zaboravili.
Potraga za rešenjem
Pušači željno iščekuju alternativu koja bi im omogućila da uživaju u ritualu pušenja a da pritom ne moraju da napuštaju prostoriju i ne zadime svoju garderobu i kosu, kao i generalno reše problem u kojima se osećaju izolovano od svojih prijatelja i kolega kojima smeta duvanski dim. Kao rezultat su se na tržištu prvo pojavile elektronske cigarete, ali kako sadrže specijalizovane aromatične tečnosti u kojima se ne nalazi duvan, nisu uspele da pridobiju strastvene pušače.
Zatim su se pre nekoliko godina pojavili HNB uređaji kao što je IQOS koji svojim izgledom podsećaju na elektronske cigarete. Glavna razlika je u tome što sadrže patrone sa pravim duvanom, a kako su dizajnirani tako da ne sagorevaju duvan kao klasična cigareta već ga samo zagrevaju, rešava se problem emisije dima, nastanka pepela i neprijatnih mirisa.
No, kako je čovek biće navike, još uvek je suviše rano da kažemo koje je konačno rešenje koje će dovesti do primirja ove dve, vekovima sukobljene strane.
RSS