
Sastanak je sazvan kako bi se skrenula pažnja na lokalne, nacionalne i međunarodne grupe koje su već uključene u oružane sukobe ili još uvek mogu da eskaliraju konfrontacije
Ambasador Rusije u UN Vasilij Nebenzja izjavio da je Moskva upozorila SAD o “teškim posledicama” ukoliko izvedu napad na snage sirijske vlade zbog izveštaja o napadu hemijskim oružjem na pobunjenički grad Dumu, dok je američka ambasadorka Niki Hejli uzvratila da će SAD “odgovoriti”, bilo da Savet bezbednosti odluči da deluje po pitanju tog napada ili ne, prenosi Rojters.
“Nije bilo nikakvog napada hemijskim oružjem”, kazao je Nebenzja na hitnoj sednici Saveta bezbednosti UN, koja je u toku.
On je naveo da je Rusija “relevantnim kanalima već uputila poruku SAD da bi korišćenje oružane sile, pod lažnim izgovorom, protiv Sirije – gde se, na zahtev legitimne vlade te zemlje, nalaze ruske trupe – moglo da vodi teškim posledicama”, naveo je Nebenzja.
On je takođe rekao da istražitelji Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OPCW) treva već sutra da odlete u Siriju kako bi proverili optužbe vezane za napad i istovremeno ponudio da ih pritom štite sirijske vlasti i ruske trupe.
Hejlijeva je kazala da se “stiglo do momenta kada svet mora da vidi ostvarenje pravde”.
“Istorija će pamtiti ovo kao momenat kada je Savet bezbednosti ili obavio sopstvenu dužnost ili pokazao krajnji i potpuni neuspeh u zaštiti naroda Sirije. Bilo kako bilo, SAD će odgovoriti”, poručila je ona.
Sastanak je sazvan kako bi se skrenula pažnja na lokalne, nacionalne i međunarodne grupe koje su već uključene u oružane sukobe ili još uvek mogu da eskaliraju konfrontacije, izjavio je specijalni izaslanik UN za Siriju, Stafan de Mistura
Nedavni razvoj događaja nosi više nego ikada ranije „opasnost koja okružuje višestruka sporna pitanja na Bliskom istoku“ koja bi mogla imati „apsolutno razorne posledice koje je teško čak i zamisliti“, rekao je zvaničnik, naglašavajući mogućnost da bi kriza u Siriji mogla da se razvije u veću krizu međunarodne bezbednosti.
De Mistura je nakon napada Izraela na sirijsku bazu pozvao sve strane da izbegavaju dalje eskalacije i konfrontacije.
Ujedinjene nacije ne mogu da potvrde izveštaje o navodnim hemijskim napadima, naglasio je izaslanik.
„Ujedinjene nacije ne mogu nezavisno da potvrde ili pripišu odgovornost za ovaj napad, ali pozivamo sve strane da pokažu izuzetnu uzdržanost i izbegavaju bilo kakvu dodatnu eskalaciju ili konfrontaciju“, rekao je De Mistura.
Američki predsednik Donald Tramp već je prihvatio hemijske napade kao sigurne.
Treba napomenuti da je ponedeljak prvi dan rada za savetnika za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džona Boltona.
„Pozivam Savet bezbednosti UN da u skladu sa svojim mandatom održava mir i bezbednost i poštuje međunarodno pravo kako bi se uspostavio mehanizam za istragu ovih izveštaja i pronalaženje počinilaca“, rekao je De Mistura tokom obraćanja Savetu bezbednosti UN.
„Rukovodstvo Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije i Francuske, bez ikakvih osnova i bez razmišljanja o posledicama vodi politiku konfrontacije prema Rusiji i podstiču druge da to čine“, stalni predstavnik Rusije u UN Vasilij Nebenzja.
Prema njegovim rečima, pri tome se koristi „široki arsenal metoda“ u koje Nebenzja nabraja „klevete, uvrede, ratobornu retoriku, ucene, sankcije i pretnje upotrebom sile protiv suverene države“.
„Drsko se preti Rusiji. Ton kojim se to čini prešao je granicu dozvoljenog. Čak ni u vreme Hladnog rata ovakav bezobrazluk prema Rusiji vaši prethodnici sebi nisu dozvoljavali“, dodao je Nebenzja tokom svog govora na zasedanju Saveta bezbednosti UN.
Nebenzja je predložio ekspertima OZHO da sutra odlete u Damask kako bi istražili incident u Dumi i dodao da će vlasti Sirije i vojska Rusije pomoći u tome.
„Švedska je izradila nacrt rezolucije o istrazi incidenta. U principu, da bi ga istraživala OZHO-u ne treba nikakva rezolucija. Ali mi smo spremni da razmotrimo ovu rezoluciju. Danas predlažemo da uradite ono što ste zamislili u svom nacrtu: dozvolite OZHO-u, koji je saopštio da je spreman da ovo reši, da odmah, već sutra odleti za Damask“, rekao je Nebenzja.
„Uostalom, to je ono na šta nas je pozvao predsednik (SAD Donald) Tramp i drugi zapadni lideri“.
Ambasadorka Velike Britanije u UN Karen Pirs kazala je novinarima uoči sednice da
bi London “više voleo da se započne s odgovarajućom istragom”, ali da su sve opcije na stolu i da je Britanija u bliskom kontaktu sa saveznicima iz SAD iFrancuske.
Stalni predstavnik Rusije u Ujedinjenim nacijama rekao je da „provokacija u Dumi liči na ono prošlogodišnji incident u Han Šejhunu 2017. godine“, kada su Sjedinjene Američke Države unapred pripremile napad na Siriju.
„Zajednički momenat predstavlja isplanirani karakter akcija“, istakao je Nebenzja.
Ruski diplomata pretpostavlja da je „lažna vest o Dumi“ pokušaj da se pažnja skrene sa „vodevilja” o „slučaju Skripalj“.
Ranije je Zapad optužio Damask za navodni hemijski napad u sirijskom gradu Dumi. Moskva je negirala informacije o hlornoj bombi koju je navodno bacila sirijska vojska. Rusko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da su klevete o upotrebi otrovnih supstanci od strane sirijske vojske u cilju da se zaštite teroristi i opravdaju eventualni napadi spolja.
(rs.sputniknews.com)
RSS