
Свети Сава је на Свету Гору из Јерусалима, где је добио на дар захваљујући предсказању Светог Саве Освећеног из VI века, донео икону Богородице Тројеручице коју је поставио у своју келију у испосници и типкарници у Кареји.
У VI веку, у Јерусалиму, на самрти је Свети Сава Освећени (назван и Претеча) изрекао налог и предсказање да се икона Пресвете Богородице Млекопатитељице заједно с његовим штапом (патерицом), завешта и да се да будућем принцу са Запада који буде носио његово име и који ће као поклоник доћи у манастир.
Прошли су векови, а предсказање се остварило тек почетком XIII века, кад је у манастир дошао српски монах Сава, српски принц.
Сваки пут кад би Свети Сава приступио на поклоњење у манастиру, свети штап Светог Саве Освећеног је падао, а икона Млекопитатељница се померала.
Како се три пута то чудо понављало, у три дана у која је Свети Сава Српски долазио, монасима је постало јасно да је у питању испуњење вековног пророчанства, па су предузели акцију да испуне предвиђено.
Пришли су Светом Сави Српском, упознали га с пророчанством и дали му свете поклоне. Тако је Свети Сава Српски на дар добио патерицу (штап) Светог Саве Јерусалимског, икону Пресвете Богородице Тројеручице, која је припадала Светом Јовану Дамаскину и икону Пресвете Богородице Млекопитатељнице.
По повратку на Свету Гору, икону Богородице Млекопитатељнице, Свети Сава је поставио у своју келију у испосници и типкарници у Кареји, где се молио и писао Типик.
Али, том приликом је направљен преседан. Икона је на иконостасу стављена лево од царских двери на место које по правилу припада икони и лику Исуса Христа. По предању, икона је првобитно постављена десно од царских двери, како правила Православне цркве налажу. Међутим, током ноћи она се тајанствено премештала на леву страну на опште чуђење мајстора и монаха.
Након треће ноћи и њеног премештања, Свети Сава је из велике љубави према Богородици одобрио да икона Пресвете Богородице Млекопитатељнице остане на Христовом месту, што је преседан, који је због великог поштовања према Светом Сави и Небеској Мајци и сама Васељенска црква одобрила и благосиљала.
Извор: “Телеграф”
RSS