
Dpf filter se koristi na dizel motorima još od 80-ih godina prošlog veka i to uglavnom na radnim mašinama, da bi posle 2000. godine počeo da se ugrađuje i u putnička vozila. Razlog za postavljanje dpf filtera i na putnička vozila leži u čenjenici da je došlo do pooštravanja normi o emisiji štetnih gasova. Dizel vozilo koje posedue ovaj filter ne ostavlja crn dim kod naglog ubrzanja.
Ugradnja dpf filtera nije bila kao obaveza prilikom proizvodnje po Euro 3 i Euro 4 standardima. Proizvođači su jedino ugrađivali dpf filter na pojedina vozila koja su se proizvodila za ona tržišta koja su imala strože standarde o emisiji štetnih gasova. Proizvođači su mogli sami da biraju da li će ispuniti norme Euro 3 i Euro 4 i da li će ugrađivati dpf filter u vozila ili ne. Kada je 2011. godine uvedena Euro 5 norma, dpf filteri su postali obevazni na svim automobilima koji imaju dizel motor.
Kako se prepoznaje začepljenost dpf filtera?
Vozila nove generacije sa dizel motorom imaju sistem koji sam vodi računa o načinu rada vozila, kao i o radu dpf filtera. Prosečan filter ima šest senzora pomoću kojih kompjuter automobila prepoznaje stanje u filteru, tako što meri pritisak u komorama ispred i iza filtera, kao i nivo čađi u sistemu.
Kada se desi da u sistemu ima više čađi nego što pasivna regeneracija može da reši, računar preko signalnih lampica daje upozorenje vozaču. Tada se povećava temperatura u dpf filteru i dolazi do aktivne regeneracije.
Vozači ne bi trebalo da ignorišu signalne lampice da ne bi zakasnili i da ne bi došlo do toga da se filter prepuni česticama čađi. Ukoliko do toga dođe potrebno je da se uradi kvalitetan servis DPF filtera.
Zašto nije dobro skidati dpf filter?
Kada je dpf toliko začepljen i kada ga je nemoguće oćistiti putem regeneracije najskuplje rešenje je da se filter ukloni iz vozila. Međutim, ovo je i veoma opasna opcija za rešavanje problema sa začepljenim dpf filterom. Ovim postupkom se problem rešava odmah, ali, istovremeno, problem nije rešen dugoročno i skidanje dpf filtera sa vozila može da prouzrukuje veći broj novih problema.
Kada se ukloni dpf filter gubi se Euro norma. Iako je u pitanju automobil novije generacije, u slučaju da se skine originalan dpf filter, kod svakog daljeg testiranja, auto će se voditi kao vozilo koje nema Euro normu. Sva vozila koja nemaju Euro normu su proizvedana još 1992. godine.
Ukoliko se ukloni dpf filter, automatski mora da se promeni softver koji kontroliše rad motora. To bi onda značilo da se u kompjuter automobila postavlja verzija softvera koja nema dpf filter. Ta verzija softvera je prestala da se proizvodi 2008. godine.
Inače, na automobilima sa dizel motorom novije generacije na dpf filteru se nalazi šest senzora. Kod radnih mašina, kao što su bageri, traktori, autobusi, itd, nalazi se 24 senzora. Zadatak ovih senzora je da upravljaju radom motora i da kontrolišu pritisak i temperaturu izlaznih gasova. Oni proveravaju kakva je smeša goriva i kiseonika i da li je optimalna, tj. bogata ili siromašna.
Svakih 60 sekundi automobil očitava podatke sa ovih senzora i na taj način podešava smešu goriva, a time i potrošnju, kao i optimalan rad motora.
RSS