
Proizvodni procesi, funkcionisanje mašina i uređaja zasniva se na postojanju protoka struje, koja može biti jednosmerna ili naizmenična. Energetski protoci omogućavaju pokretanje radnih procesa, kao i zaustavljanje, pa je neophodno da budu kontrolisani. Upravljanje motorima različite namene vrši se uz pomoć elektronskih uređaja koji se nazivaju frekventni regulatori.
Frekventni regulator obezbeđuje kvalitetne uslove operacija, na osnovu preciznih kontrola. Pružajući savremene načine za automatsko upravljanje u velikom broju industrijskih oblasti, ujedno daje i nove načine za poboljšanje proizvodnje, konkretnih aktivnosti, koraka i operacija. Pored njih, veliku ulogu imaju releji, komponente u elektrotehnici koji stvaraju ili isključuju dejstvo strujnog kola.
Frekventni regulatori i releji su uređaji elektronike i automatike
Automatsko upravljanje i pokretanje mnogih mašina, uređaja i vozila, omogućavaju frekventni regulatori i releji. Veoma su bitni za optimizaciju proizvodnih procesa, jer regulišu rad strujnih kola i brzine rada motora. Iako su značajni kao elektronske komponente, imaju dosta razlika i svaki od njih funkcioniše po sopstvenom principu rada.
Frekventni regulatori razvijali su se dugi niz godina, isto kao i releji, sve do današnjih savremenih rešenja koji su višestruko korisni velikom broju delatnosti. Pokretanje, promena i kontrola radnih procesa osnovni su elementi koji omogućavaju stvaranje novih proizvoda i postojanje velikog broja delatnosti.
Frekventni regulatori i releji omogućavaju odvojene kontrole
Iako su i frekventni regulatori i releji inovacije koje daju veliki stepen automatizacije mnogih procesa, među njima postoje jasne i suštinske razlike. Frekventni regulatori su uređaji koji pružaju mogućnost upravljanja trofaznim motorima, odnosno njihovom brzinom. Današnji inovativni regulatori imaju mirkoprocesore, što olakšava i automatizuje proces upravljanja motorima.
Frekventni regulatori pružaju garanciju odličnih uslova za obavljanje svih industrijskih operacija, uz adaptaciju strujnih napona prema potrebama procesa rada. Njihov značaj ogleda se u kvantitativnim mogućnostima promene nivoa napona. Promena frekvencije rezultira u varijacijama naponskih impulsa.
Za razliku od njih, releji se koriste kako bi se uspostavilo ili prekinulo elektromagnetno strujno kolo. Postojanje elektromagneta je neophodno, jer privlačeći i udaljavajući struju koja teče kroz namotaje bakarne žice na jezgru od gvožđa, dolazi do otvaranja i zatvaranja strujnih kontakata.
Na taj način, releji omogućavaju maksimalni stepen kontrole protoka struje, po principu stvaranja magnetnog polja. Nastanak i prestanak strujnih kontakata osnov je funkcionisanja mnogih mašina, uređaja i samim tim bitan faktor obavljanja radnih operacija. Releji se sastoje od rama, elektromagneta, gvozdenog jezgra, opruge i kontakata.
Frekventni regulatori i releji se razlikuju po vrstama i nameni
Frekventni regulatori i releji imaju odvojenu namenu i svrhu, u istim oblastima – elektrotehnike i automatike. Ipak, razlikuje im se konkretna namena, što ih odvaja po konkretnim vrstama.
Frekventni regulatori mogu imati opštu primenu, zatim za jednostavne i napredne mašine, pumpe i ventilatore, za monofazne motore, mašine visokih performansi, i mnogo toga drugog. Sa druge strane, i releji se razlikuju prema nameni, što daje veliki broj tipova ovih elektronskih komponenti. Mogu biti namenjeni takođe opštoj upotrebi za izvore struje, automobilskoj industriji, zatim telefonski i telegrafski, indukcioni, frekventni, strujno-naponski i mnogi drugi.
Otkrića u domenu elektrotehnike veoma su značajna za funkcionisanje ne samo industrijskih delatnosti, već i svakodnevnice. Izvori struje su neophodni za mnoge aktivnosti, kao i uspostavljanje kontrole i upravljanje motorima. Koliko god to bilo definisano u uskoj struci, važno je uvideti veliku korisnost koju imaju u opštoj primeni.
RSS