
Група габонских војних официра појавила се на националној телевизији у раним јутарњим сатима, објавивши да је преузела власт у земљи. Претходно је тамошња изборна комисија потврдила да је актуелни предсједник Али Бонго добио и трећи мандат, освојивши двије трећине гласова.
Војни званичници Габона саопштили су да је предсједник Али Бонго у кућном притвору, окружен члановима породице и докторима.
Навели су и да је један од Бонгових синова ухапшен због издаје.
За лидера током транзиције именовали су шефа предсједничке гарде
Француска осудила пуч, тражи да се поштују резултати избора
Портпарол француске владе Оливије Веран поручио је да Париз осуђује пуч у Габону и позива на поштовање изборних резултата.
Kина је поручила да се нада мирном разрешењу кризе, а и Русија очекује да се Габон брзо врати на пут стабилности.
Стотине људи слави на улицама Либревила
Стотине људи окупиле су се на улицама пријестонице Габона Либревила, славећи државни удар, јавља репортер Ројтерса.
Француска рударска компанија обуставила активности у Габону
Француска рударска компанија Ерамет наводно је обуставила операције у Габону након пуча.
Компанија је саопштила да је обуставила рад “ради безбједности особља и безбједности операција”.
Компанија запошљава око 8.000 људи у земљи богатој минералима, бившој француској колонији.
Њена подружница вади руду манган из рудника Моанда, највећег свјетског рудника мангана. Минерал се користи у производњи челика и батерија.
Борељ: Ово је велико питање за Европу
Шеф европске дипломатије Жозеп Борељ рекао је да ће министри одбране ЕУ разговарати о ситуацији у Габону.
“Ако се ово потврди, то је још један војни удар који повећава нестабилност у цијелом региону“, рекао је Борељ на састанку министара одбране ЕУ у Толеду.
“Цијела област, почев од Централноафричке Републике, па Мали, па Буркина Фасо, сада Нигер, можда Габон, то је веома тешка ситуација и свакако министри морају добро размислити о томе шта се тамо дешава и како можемо побољшати нашу политику у односу на ове земље“, рекао је он.
“Ово је велико питање за Европу“, додао је он.
Габон поново има интернет
Неколико сати након што је војска извела пуч, интернет у Габону је поново успостављен.
Дванаест војника је на телевизијском каналу Габон 24 изјавило да представљају све безбједносне и одбрамбене снаге у овој централноафричкој држави, да су изборни резултати поништени, државне институције распуштене, а све границе затворене до даљег.
“У име народа Габона… одлучили смо да бранимо мир тако што ћемо ставити тачку на садашњи режим… Наша прелијепа земља, Габон, одувијек је био рај. Данас ова земља пролази кроз озбиљну институционалну, политичку, економску и друштвену кризу. Мора се признати да општи избори 26. августа 2023. године нису испунили услове транспарентних, кредибилних и инклузивних избора које је народ Габона жељно очекивао. Поред тога, постоји неодговорно и непредвидиво управљање које води ка континуираном погоршању друштвене кохезије, ризикујући да земљу гурне у хаос“, рекли су у обраћању.
У пријестоници Либрвилу одјекивали су пуцњи након телевизијског обраћања војних функционера, јавља репортер Ројтерса.
Тензије у Габону биле су високе након суботњих предсједничких и парламентарних избора, при чему је Али Бонго желио да продужи 53-годишњи утицај своје породице, док је опозиција хтјела да унесе промјене у овој сиромашној земљи, али богатој нафтом и какаом.
Недостатак међународних посматрача као и одлука власти да прекине интернет сигнал и уведе ноћни полицијски час широм земље изазвали су забринутост и сумњу у регуларност изборног процеса.
Бонго је дошао на власт када му је отац Омар умро 2009. године. Године 2018. доживио је мождани удар, због којег скоро годину дана није могао да обавља функцију, што је довело до позива да се повуче.
Сљедеће године, након неуспјелог покушаја државног удара, побуњени војници су послати у затвор.
Крајем јула државни удар догодио се у Нигеру, а војној хунти подршку су дали Мали и Буркина Фасо, док земље Ековаса разматрају војну интервенцију у тој земљи.
За 60 година независности само три предсједника
Габон се налази на западној обали Африке, а од стицања независности од Француске 1960. године имао је само три предсједника. Омар Бонго, отац у суботу реизабраног Алија, владао је више од четири деценије, до своје смрти 2009. године.
Током његовог предсједништва, Габон је одржавао блиске односе са Француском у оквиру система познатог као “Франкафрик“, примајући и политичку и војну подршку у замјену за пословне услуге.
Односи су, међутим, захладњели откако је Али Бонго побиједио на спорним изборима 2009. године, а француске власти су покренуле истрагу о корупцији.
Габон је велики произвођач нафте, али трећина становништва ове земље живи у сиромаштву, наводи Свјетска банка.
Габон има популацију од 2,3 милиона људи, званични језик је француски, а главни град Либрвил. Површина земље износи 267.667 квадратних километара.
(РТС/ Фото: France 24, EPA-EFE)
RSS