
Početkom 2020. godine svet je bio suočen sa krizom izazvanom pandemijom COVID-19 koja je prouzrokovala zaustavljanje ekonomije i privrede na globalnom nivou. COVID-19 je kao uragan prošao kako kroz privredu i tržište rada tako i kroz mnoge ustaljene sfere poslovanja među kojima je i elektronska evidencija radnog vremena. Mnogi su se suočili sa prinudnim odmorima, kraćim radnim vremenom i nažalost gubitkom posla. Države su se trudile da ublaže posledice preporukama za kraće radno vreme, subvencijama, odlaganjima obaveza, direktnim pomaganjem grana privrede koje su bile najviše pogođene. Prinudni odmori koji su bili za mnoge period neizvesnosti, da li plaćeni ili neplaćeni, imali su za rezultat različite posledice po zaposlene. Oni koji su imali mogućnosti su to vreme iskoristili za svoja usavršavanja dok je većina bila suočena sa finansijskim poteškoćama.
Procvat IT sektora
Dok su se mnoge industrije i zanimanja suočavala sa velikim problemima jedna grana privrede je iznenada procvetala – IT sektor. U odnosu na druge delatnosti koje svoje poslove moraju obavljati u sedištu firme, IT kompanije su veoma brzo preorganizovale svoje zaposlene koji su svoj posao mogli nesmetano da obavljaju od kuće. Dok su druge firme bile suočene sa smanjenjem obima posla, pa čak i zatvaranjem i otpuštanjem radnika, IT sektor je doživeo značajan rast jer je povećanjem obima posla došlo i do povećavanja zapošljavanja.
Ovaj sektor je pandemiju doživeo kao procvat, a rad od kuće je postao nova globalna realnost što je dovelo do povećanja potražnje za IT stručnjacima. Međutim, kada su ograničenja počela da se ukidaju kompanije su se uglavnom polako vraćale na stare modele rada. Tada je IT sektor počeo da se suočava sa raznim problemima, prestrukturiranjem, daljom automatizacijom rada što je neminovno rezultiralo otpuštanjem radnika.
Izazovi evidencije radnog vremena u novonastalim uslovima
Prelaskom još nekih delatnosti, pored IT sektora, na rad od kuće pandemija je dodala sloj kompleksnosti već izazovnoj temi evidencije radnog vremena. U skladu sa novonastalom situacijom sistemi evidencije radnog vremena su se morali prilagoditi potrebama zaposlenih jer je često dolazilo do smanjenja produktivnosti pri radu od kuće. Jedan od problema je bio kako tačno obračunati radno vreme u novonastalim uslovima. Radnici su se nalazili u raznim situacijama – od rada u kućnoj kancelariji, sa skraćenim radnim vremenom, bolovanjem…, dok su poslodavci morali iznaći prilagodljive sisteme za obračun radnog vremena. Postavljalo se pitanje kako je najbolje i najpreciznije obračunati radno vreme tokom neplaniranih prinudnih odmora zbog zdravstvenih razloga koje je pandemija donela.
Ovo je dovelo do uvođenja mobilnih aplikacija za evidenciju radnog vremena. Dijalog između poslodavca i zaposlenog je postao veoma važan faktor za stvaranje atmosfere poverenja kao i postavljanja jasnih očekivanja i pravila o korišćenju aplikacije za evidenciju. Dodatni izazov za sve zaposlene je bio kako ostvariti najbolji balans između kućne kancelarije i privatnog života.
Ovakav sistem obezbeđuje tačnost i preciznost evidencije što je od suštinskog značaja za održavanje rada na daljinu. Neizvesnost u vezi trajanja pandemije dodala je dodatni pritisak na poslodavce i zaposlene u vidu zahteva za preciznom evidencijom uz poštovanje zakonskih obaveza i zaštite radnika. Uvođenjem novih alata od strane poslodavaca i prikupljanjem mišljenja zaposlenih o njima može generisati zdraviju atmosferu i bržu adaptaciju u novim uslovima gde su zadovoljne obe strane. Ovakva transparentnost doprinosi održavanju radne discipline i smanjenje rizika od zloupotrebe radnog vremena.
Sa novim praksama dolaze i izazovi u vezi sa zaštitom privatnosti i zato implementacija ovakvog sistema zahteva ravnotežu između praćenja produktivnosti i poštovanja ličnog prostora svakog zaposlenog.
Na pitanje kako obračunati radno vreme u doba pandemije nije bio nimalo jednostavno dati pravi odgovor. Kako balansirati između potrebe za produktivnošću i zaštite privatnosti? Odgovor leži u pronalaženju prave kombinacije tehnologije, poverenja i dijaloga. Mobilna evidencija pruža detaljan uvid u radne aktivnosti podržavajući efikasnost, fleksibilnost uz očuvanje ravnoteže između poslovnog i privatnog života.
Zaključak
Pandemija je nepovratno promenila ekonomiju, tržište rada i predstavila nove izazove. Od skraćenih sati, prinudnih odmora, bolovanja,… pa do mobilne evidencije radnog vremena, COVID je ubrzao trendove koji su već bili u toku i postavio nova pitanja o budućnosti rada. Izbor između tradicionalnog i modernog, sigurnosti i fleksibilnosti uvek predstavlja dilemu kako za poslodavce tako i za zaposlene. Na putu ka novom modernom režimu rada u budućnosti ključne će biti adaptacija, inovacija i što je najvažnije komunikacija.
RSS