
Burniji od odlaska, svakako bi, ako ga uopće bude, mogao biti Dodikov povratak u BiH. Razloga je puno, a prije svih da se unutar Granične policije intenzivno traga za odgovornim za Dodikov izlazak
Prvostepena presuda predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku dostavljena je danas ujutro njegovom advokatu Goranu Bubiću, koji je najavio i žalbu Apelacionom vijeću Suda BiH. Iako nema zvaničnih informacija, nezvanične kažu da je Tužilaštvo BiH već dana ili će eventualno sutra, zatraž(iti)ilo od Suda raspisivanje međunarodne potjernice. Dokumentacija je navodno već pripremljena na osnovu izvještaja Granične policije u slučaju Nenada Stevandića, koji se nelegalno vratio iz Srbije prije nekoliko dana, te je samo nadopunjena činjenicama o Dodikovom izlasku iz BiH, te javnom odlasku u Srbiju, a poslije i u Izrael.
Promjene u timu
– U ovom trenutku imamo raspisanu centralnu potjernicu za Dodikom, Viškovićem i Stevandićem. S obzirom na to da se i dalje kreću ne samo unutar BiH već i izvan BiH, nadležne policijske institucije će morati dostaviti odgovarajuće informacije i saznanja nadležnom tužilaštvu. Na temelju tih saznanja i s obzirom na to da za sada niko nije lišen slobode, Tužilaštvo BiH će s tim novim saznanjima inicirati akt Sudu BiH kojim će se tražiti raspisivanje međunarodne, Interpolove potjernice, ističe za Oslobođenje stručnjak za sigurnost Sandi Dizdarević.
Sud BiH nakon toga naredbu bi trebao dostaviti Nacionalnom uredu Interpola sa sjedištem u Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BiH, a koji onda razmatra da li su ispunjeni uslovi za raspisivanje crvene Interpolove potjernice. Dizdarević smatra da se kompletna procedura može završiti za pet dana. U skladu sa članom 446. Zakona o krivičnom postupku BiH, ako je vjerovatno da se lice za kojim je izdata potjernica nalazi u inostranstvu, nadležno ministarstvo BiH može raspisati međunarodnu potjernicu. Zakon također kaže da potjernicu i objavu raspisuje nadležni policijski organ koga određuje Sud u svakom pojedinom slučaju. Ni državni ministar pravde Davor Bunoza, ni glavni državni tužilac Milanko Kajganić nisu odgovarali na upite Oslobođenja. Mediji su javili, uz potvrdu iz Tužilaštva BiH, da tužilac Dubravko Čampara nije više član tima koji istražuje napad na ustavni poredak.
RSS