
“ELEKTROPRIVREDA Republike Srpske” (ERS) očekuje da će 2025. i 2026. godina biti veoma izazovne za ovo preduzeće, a od racionalizacije troškova zavisiće da li i u kojoj mjeri će doći do poskupljenja električne energije za građane.
Prema još uvijek nepotvrđenim informacijama, do povećanja cijena struje moglo bi doći tokom ljetnjih mjeseci, ali je taj prijedlog ERS još uvijek u fazi razmatranja u Vladi Srpske.
Generalni direktor ERS Luka Petrović upozorio je da će ostvarivanje pozitivnih rezultata biti otežano ukoliko hidrološki uslovi budu nepovoljni. On je istakao da je sprovedena detaljna analiza cijena u protekloj deceniji.
– Za deset godina penzije su porasle za 100 odsto, isto kao i plate. Svjesni smo da su i cijene porasle u tom iznosu. Takođe, cijena električne energije za privredu skočila je za oko 90 do 100 odsto. Jedino je za građane povećanje cijene struje u prethodnih deset godina iznosilo oko 34 odsto – rekao je Petrović.
Od početka ove godine računi za struju građana Srpske uvećani su za oko osam odsto. Iako je električna energija poskupjela u većem procentu, u ukupnom računu ona učestvuje sa oko 50 odsto. Drugi dio troškova odnosi se na prenos i distribuciju, koji za sada neće poskupjeti.
Više uvoza nego izvoza
LUKA Petrović je naglasio da je prošla godina obilježena povećanim uvozom električne energije.
– Više smo uvozili nego izvozili. Postajemo zavisni od viših cijena struje koju kupujemo iz uvoza, a ako te troškove ne prebacimo na krajnje korisnike, završavamo u minusu. Ostali smo bez trećine kapaciteta Termoelektrane Ugljevik, nemamo izvoz na koji smo ranije računali, i sada je pitanje kako izbalansirati situaciju kako bi matična preduzeća u okviru Vlade RS izbjegla višemilionske gubitke – izjavio je Petrović.
Ministar energetike i rudarstva RS Petar Đokić izjavio je da su kontinuirana ulaganja u energetski sistem neophodna kako bi on nesmetano funkcionisao, zbog čega će, kako tvrdi, doći do promjene cijena električne energije u Srpskoj.
– Električna energija se ne dobija sama od sebe, već je to složen proces koji zahtijeva značajne troškove. Na kraju, to mora biti uračunato u cijenu. Zato smo morali da prihvatimo promjene cijena, ali Srpska će i dalje imati niže cijene u odnosu na zemlje u regionu – rekao je Đokić.
Naglasio je da su hidroelektrane u Srpskoj veoma stare i da je u njihovu opremu neophodno konstantno ulagati. Takođe, troškovi potrebnih materijala za rekonstrukciju i održavanje stalno rastu, što dodatno povećava ukupne rashode proizvodnje električne energije.
– Troškovi u rudarskoj proizvodnji takođe su veoma visoki i stalno rastu – od energenata, preko opreme, do mehanizacije. Sve to znatno povećava ukupnu vrijednost troškova koje ima ERS – dodao je Đokić.
(Novosti)
RSS