
Stiglo je proleće i krajnje je vreme za uređenje dvorišta. Pripreme su već počele i uveliko se planiraju cvetni aranžmani po bašti. Ali da bi vaše dvorište blistalo najvažnije je da imate uređen travnjak. Održavanje travnjaka nije ni malo lak posao, jer zahteva posvećenost i kontinuitet. Potrebno je da se njime bavite sve do jeseni, jer korov za čas nađe svoj put. Za to je potrebna dobra mehanizacija, zapravo dobra kosilica za travu. Pošto to nije sitnica koja se često kupuje, vrlo je važno naći pravu. Postoji nekoliko načina da lakše odaberete kosilicu za svoj travnjak.
Dimenzije travnjaka
Da li znate da se ukrasni travnjaci kose 3 do 4 puta nedeljno! Imajući u vidu ovu činjenicu vrlo je važno kojih je dimanzija vaš travnjak, jer od toga zavisi da li ćete se kosidbom baviti pola sata ili sat, dva. Važno je izabrati kosilicu za travu sa adekvatnom širinom i adekvatnom korpom za travu. Zavisno od veličine travnjaka trebalo bi odrediti i širinu košenja, dok vam od veličine korpe zavisi koliko puta ćete morati da prekinete sa košenjem, kako biste istresli korpu prepunu trave. Kosilice mogu da skupljaku travu u korpu ili da izbacuju travu sa strane. Postoje i modeli koji kombinuju obe varijante. Tehnologija je toliko napredovala da ima i kosilica koje mogu obaviti malčiranje (košenje i usitnjavanje trave tako da pokošena trava pada oko stabljika i služi kao prirodno đubrivo). U ovom slučaju neophodno je košenje trave na svakih par dana.
Tip travnjaka
Nevažno je da li tek formirate svoju travnatu površinu ili održavate već postojeću, tip travnjaka određuje i tip kosilice koja vam je potrebna. Redovno košenje je preduslov za dobar travnjak. Treba obratiti pažnju na visinu trave i gustinu busena. To se može odrediti pomoću podesivih točkova na kosilici. Ukoliko je busenje gusto, to će sprečiti razvijanje korova i vaš travnjak će delovati lepo, uređeno i glatko. Idealna visina trave je od 2,5cm do 7,5cm. Na ukrasnim travnjacima trava je visoka u glavnom 4cm.
Pogon kosilice
Kosilice mogu biti električne i motorne. Električne zahtevaju dovoljnu dužinu kabla, kako biste mogli u celosti da pokosite svoj travnjak. Iako su električne kosilice u ekološkom smislu prihvatljivije, treba istaći da su i savremene motorne kosilice rađene po ekološkim standardima, pa to više ne bi trebalo da zabrinjava kupce. Kosilice mogu biti gurajuće i samohodajuće (rade na pogon). Veoma je važan kvalitet i tip motora u kosilici, jer je on njena snaga. Zato je možda najbolje da birate već proverene brendove (Briggs&Stratton, Wurth, Farm), kod kojih je, pogon, odnosno kvalitet motora opravdao očekivanja kupaca mnogo godina unazad.
Ostali delovi kosilice
Kućište kosilice – treba da bude što veće; od čelika, ili livenog aluminijuma, ili čvrste plastike. Točkovi kosilice – obavezno moraju biti točkovi sa ležajevima. Važno je da kosilicu možete lako pokretati/gurati, a i biti sigurni da se neće na prvoj neravnini na travnjaku, zakočiti i raspasti. Ručke kosilice – one su vaš volan i njime upravljate kosilicom. Treba da ih dobro podesite na odgovoarajuću visinu, jer od njih zavisi efikasnost vašeg rada i vrme utrošeno na košenje travnjaka. Ukoliko ne obratite pažnju na ove tri komponente kosilice, može se dogoditi da se nakon nekoliko sezona kućište raspadne, točkovi raznižu, a ručke popuste. Popravke su finansijski neisplative, pa ćete se opet naći u istom problemu.
RSS