Iako se ove liste iz godine u godinu menjaju, većina gradova na njoj opstaju, a jedan od najskupljih u čitavom svijetu, nalazi se u Evorpi.
Razne kompanije pravila su istraživanja na ovu temu, a jedno od najrelevantijih jeste ono urađeno prošle godine od strane kompanije Mastercard.
Koliko se plaćao smještaj, večera, piće, suveniri. Sve to ušlo je u ovaj proračun i dovelo do poprilično zapanjujućih brojki.
Čak i ukoliko uspijete da nađete smeštaj preko Airbnb-a ili u nekom hostelu nadomak grada, jer računate da imate direktnu metro liniju kojom ste za manje od pola sata u centru, imajte na umu da su na to računali i lokalci i da nećete proći jeftinije koliko mislite da bi bilo realno.
Isto važi i za restorane na (uslovno rečeno) periferiji, teško da ćete bilo gde u Londonu popiti veliko pivo za cijenu manje od 12 evra ili da ćete recimo u Tokiju naići na jeftinu hranu u marketima. Naime, Japan je ipak ostrvo i praktično sva hrana je uvozna, te su posjetioce ove zemlje primijetili kako su na primjer voće i povrće jedan od najskupljih artikala u Tokiju.
Bangkok koji se našao na nekom središnjem dijelu ove liste, postao je sve popularnija stanica za brojne poslovne ljude koji posluju u Arabiji i Aziji, te su lokalci koji su bili poznati vijekovima po cjenkanju ovu tradiciju poprilično ukinuli. Jedna od najpopularnijih turistčkih destinacija, čije cijene su se drastično promijijenile i skočile u posljednjih godina jeste Palma de Majorka.
U periodu od 2013. do 2018. cene su skočile za fantastičnih 40 odsto.
Listu destinacija sa prosječnom cijenom troškova po danu (od najpristupačnijih do najskupljih) otkrijte u nastavku:
9. Njujork, SAD
8. London, Velika Britanija
7. Tokio, Japan
6. Bangkok, Tajland
5. Palma de Majorka, Španija
4. Puket, Tajland
3. Singapur
2. Pariz, Francuska
1. Dubai, Emirati
(elle.rs)
RSS