
Džonkel Džons, reprezentativka BiH i košarkašica Konektikat Sansa, postala je zvanično MVP regularnog dijela WNBA lige, a time je i ušla u istoriju ovog takmičenja.
Džonsova je postala vlasnica svih najznačajnijih nagrada. Postala je prva košarkaškica koja je uspjela osvojiti nagradu za igračicu koja je najviše napredovala (MIP) 2017. godine, zatim nagradu za sportistkinju godine 2018, a sada je i MVP lige.
Reprezentativka BiH ove sezone briljirala je u WNBA ligi, a ima prosjek od 19,4 poena i 11,2 skokova. Po brojnim statističkim parametrima je ubjedljivo najkorisnija igračica lige. Djevojka sa Bahama koja je 2016. godine izabrana kao šesti pik WNBA drafta, a ujedno i najbolji skakač lige je dobila 48 od 49 glasova za prvo mjesto, te je ubjedljivo slavila sa 487 ukupnih bodova. Recimo da je druga Britni Griner iz Finiksa sa 224.
Proglašena je tri puta za igračicu mjeseca u Istočnoj konfreneciji, a u ta tri mjeseca njen tim koji je završio sa rekordnim omjerom (26-6) je imao učinak od 18-2.
U čast što je proglašena za najkorisnijeg igrača dobila je ček od 15.450 dolara i posebno osimšljen pehar “Tiffany&Co”. Njen tim je poražen na startu plej-ofa od ekipe Čikaga (95:101). Džonsova je ubacila 26 poena uz 11 skokova. Inače, djevojka koja je sve oduševila nastupima za reprezentaciju BiH koju je odvela do istorijskog petog mjesta na Evropskom prvenstvu ove godine, rođena je 5. januara 1994. godine na Bahamima, a bh. državljanstvo dobila je sredinom 2019. godine.
Najveće zasluge što trenutno najbolja košarkašica svijeta igra za BiH pripadaju selektoru “zmajica” Goranu Loji, koji je zahvaljujući poznanstvu sa njenim mendžerom privolio Džonsovu da nastupa pod zastavom BiH. Kada ne nastupa u SAD, igra za ruski Ekaterinburg, s kojim je prošle sezone osvojila Evroligu. Oprobala se u Kini i Južnoj Koreji, gdje je sa ekipom Asan Vori Bank osvojila titulu prvaka ove zemlje.
Prije nego li je zvanično proglašena za najkorsniju igračicu u jednom pod kostu kod francuskog novinara Šaija Mamoua je govorila kako je došlo do toga da nastupa za reprezentaciju BiH.
“Prilika je došla preko menadžera. Pričao mi je o mogućnosti da dobijem evropski pasoš. Pričali smo o tome i bila je velika prilika u smislu finansija jer ću moći kao evropski igrač potpisati za neki klub. Imala sam priliku da dobijem pasoš druge države čije ime neću reći jer ih poštujem. Razgovarala sam telefonski sa selektorom Goranom Lojom, a onda sam došla na razgovor i prihvatila sam poziv. Tretirali su me kao člana porodice i pokazali pravo gostoprimstvo. Svi su bili divni i osjećala sam se kao kod kuće. Igrali smo utakmicu u Rusiji u Orenburgu i svi su me dočekali ljubazno”, rekla je Džonsova koja u BiH ima nadimak “Majka zmajica”.
RSS