16.03.2022. / 12:43
BANJALUKA – „Elektroprivreda Republike Srpske“ (ERS) izdvojiće 32,6 miliona KM, odnosno 12,6 miliona maraka više nego što je planirala za hitnu nabavku dizel goriva za potrebe „RiTE Gacko“ i „RiTE Ugljevik“. Za najpovoljnijeg ponuđača, pregovaračkim putem, izabrana je firma „Hifa-Petrol“.
ERS je 4. marta pokrenula pregovarački postupak, bez objave obavještenja, za hitnu nabavku 10.214.650 litara dizel goriva neophodnih za polugodišnje funkcionisanje termoelektrana u Gacku i Ugljeviku, a ugovor je 10. marta dodijeljen „Hifa-Petrolu“ koji bio jedini ponuđač.
„Prihvata se preporuka Кomisije za hitnu nabavku dizel goriva 10. marta i ugovor za hitnu nabavku dizel goriva dodjeljuje ponuđaču „Hifa-Petrol“ Sarajevo, koji je dostavio najnižu cijenu“, navedeno je u odluci ERS o izboru najpovoljnijeg ponuđača.
Međutim, iz obrazloženja se vidi da nabavka nije išla glatko, jer je „Hifa“ dostavila znatno veću cijenu od one na koju su u ERS računali, zbog čega je Vlada mijenjala odluku o davanju saglasnosti „Elektroprivredi RS“ za nabavku.
Tom izmjenom je povećana procijenjena vrijednost nabavke na 40 miliona KM bez PDV-a čime je omogućeno da se ugovor dodijeli ovom ponuđaču.
„Кomisija za javnu nabavku dostavila je 10. marta 2022. godine izvještaj o radu sa preporukom da, s obzirom na to da je vrijednost ponuda znatno veća od procijenjene vrijednosti nabavke, a imajući u vidu specifično stanje i poremećaje na tržištu dizel goriva, uprava razmotri obezbjeđenje dodatnih sredstava za nabavku količina dizel goriva odobrenih Odlukom Vlade RS od 03. marta 2022. godine“, navedeno je u obrazloženju.
Dodaje se da je, s obzirom na to da je ugovorena promjenljiva cijena koja će zavisiti od kretanja cijene nafte na berzanskom tržištu i tarifnim politikama, a da su planirane količine nepromjenjive, predloženo da Vlada RS procijenjenu vrijednost nabavke odobri u iznosu od 40 miliona КM bez PDV-a.
Vlada je istog dana kada je dobila taj projedlog promijenila prethodnu odluku i povećala procijenjenu vrijednost nabavke.
CAPITAL je nedavno pisao da je Republika Srpska jednu od najvećih energetskih kriza dočekala bez bilo kakvih zaliha i da je zbog toga primorana da po hitnom postupku i „paprenim“ cijenama kupuje gorivo, iako je do prije nekoliko godina u svom vlasništvu imala dva naftna terminala u koja je mogla da skladišti 32,6 miliona litara goriva.
CAPITAL: Marina Čigoja Ljubojević
Tagovi: elektroprivreda rsgorivonabavka
RSS