
SRPSKI NAROD SA OPTIMIZMOM DA KORAČA U BUDUĆNOST!
AS Info: Zašto ova knjiga nosi naslov „TRAGOVI U VREMENU“?
S.T.: Svi mi ostavljamo neki trag u vremenu. Neko po dobrim delima, a neko po lošim. O tome govore ove pripovetke.
AS Info: Koju pripovetku posebno izdavajate kao najdražu?
S.T.: Pripovetka „Razgovor sa Patrijarhom Pavlom“ mi je nekako najupečtljivija iz razloga što sam kao član delegacije ispred Opštine Zvornik prisustvovao činu hirotonisanja Pahomija Gačića u Vranju i tom prilikom prvi put sam prisustvovao Svetoj liturgiji, a posle toga Radosav Perić i ja imali smo razgovor sa Patrijarhom Pavlom.
Ja, do tada tvrdokorni ateista, doživeo sam preobražaj i na neki način prosvetljenje duše.
Tek tada sam shvatio da temelj našeg Pravoslavlja pored Božijih zapovesti, čine i sedam glavnih Hrišćanskih vrlina, među kojima se posebno ističe čovekoljublje i milosrđe.
AS Info: Šta Vas je inspirisalo da napišete potresnu priču „Lesi je ostao kod kuće“?
T.S.: Stradanje civila, a posebno dece, u svim ratovima, pa i u ovom, odbrambeno-otadžbinskom ratu je nešto što svakog normalnog čoveka ne može ostaviti ravnodušnim. Stradanje dvanaestogodišnjeg dečaka Slobodana Stojanovića je jedan drastičan primer, gde je dečak Slobodan u nameri da spasi svog psa Lesija na tragičan način izgubio život.
AS Info: Šta vas je navelo da napišete priču „Život jači od smrti“?
T.S.: Podstaklo me je to što sam lično znao Milenka Nedića, mladog i sposobnog inženjera u „Fb Birač“, a nastradao je na Glođanskom brdu kao mlad i neoženjen čovjek. Sticajem okolnosti kasnije sam saznao da njegova loza ipak nije ugašena i da su iza njega ostali sin i ćerka, tako da je život ipak trijumfovao.
AS Info: Prihod od prodaje knjige knjige „ŽUBOR DRINE“ uplatili ste u humanitarne svhe na račun Onkologije i radilogije za lečenje dece obolele od karciona. Šta planirate sa prihodom od prodaje ove knjige?
T.S.: Sav prihod od prodaje knjige „TRAG U VREMENU“ biće uplaćen na račun Planinarskog društva „Mladost“ iz Zvornika.
AS Info: Zašto ste uporno nastojali da se predstavljanje knjige obavi baš u OŠ „Sveti Sava“ i zašto baš u novembru?
T.S.: Promociju planiramo, kao što ste već rekli, u OŠ „Sveti Sava“ 23.11.2023. godine u 17.00 časova. A nastojao sam, da se obavi u jednom reprezentativnom prostoru kao što je to OŠ „Sveti Sava“, iz još jednog razloga: u ovoj školi je penziju kao prosvjetni radnik stekla moja supruga. U tu školu su išla i naša deca, a trenutno je pohađaju i unuci. Drugi bitan momenat koji je opredelio termin ove prezentacije jeste bolno sećanje na stradanje boraca VRS u novembru 1992. godine. Mi treba da gajimo kulturu pamćenja na sve one koji su dali ono što je najvrednije, a to je život, za odbranu svoje otadžbine. Jedanaestog novembra u Parizu je obeležena pobeda Savezničke vojske u Prvom svetskom ratu, gde je srpska vojska blistavim pobedama u Cerskoj i Kolubarskoj bici i proboju Solunskog fronta dala nemerljiv doprinos pobedi. Žrtvu je podnelo 33% stanovništva tadašnje Srbije.
AS Info: Na samom kraju ovog razgovora, želite li nešto poručiti čitaocima svojih knjiga?
T.S.: Hoću! Hvala vam, što ste mi omogućili da se obratim široj javnosti. Moja poruka svim ljudima dobre volje je sledeća. Bez obzira na sve teškoće i golgotu kroz koju je prolazio i sada prolazi Srpski narod, treba sa optimizmom da koračamo u budućnost, držeći se zaveta koje nam je ostavio blaženopočivši Patrijah Pavle da budemo ljudi, kao i Sveti otac Nikolaj Velimirović koji je rekao: „Pomozi Bože, da se Srbi slože, obože i umnože.“ Pozivam sve ljude dobre volje i ljubitelje lepe pisane reči da dodju na predstavljanje ove knjige, a do druženja na književnoj večeri – zdravi i sretni bili.
Razgovor vodio Dejan Spasojević
Izvor :ASinfo.info, foto Privatna arhiva
RSS