
Predsjednik Narodne stranke Vuk Jeremić izjavio je da će izbori, bilo da budu održani u decembru ili na proljeće, biti vjerovatno posljednja prilika da se spriječi poguban slijed okolnosti koji će dovesti do toga da Srbija po “francusko-njemačkom” sporazumu omogući da samoproglašeno “Kosovo” postane nezavisna država.
“Ako Srbija na to pristane, onda bi ugrožavanje bezbjednosti Srba na Kosovu i Metohiji i njihovo napuštanje pokrajine u ogromnom broju, kao i gubitak naših najvećih svetinja, bili bi samo prvi bolni korak, jer bi se nakon toga otvorila i druga teritorijalna pitanja”, rekao je Jeremić na sjednici skupštine Opštinskog odbora Narodne stranke Vračar na kojoj su izabrani delegati za stranačku skupštinu zakazanu za 22. oktobar.
“Isti oni koji su nam na sto stavili neprihvatljivu ponudu za Kosovo i Metohiju, ako bi ta ponuda prošla, stavili bi nam posle toga i plan za Republiku Srpsku, jer ako si prihvatio nezavisnost ‘Kosova’’ onda možeš da prihvatiš sve, pa i ‘francusko-njemački’ plan 2.0, koji bi se na stolu našao za manje od godinu dana i to sa zahtjevom za reviziju Dejtonskog sporazuma”, dodao je Jeremić.
On je istakao da sadašnje stanje na Kosovu i Metohiji nije konačno i da “nisu u pravu oni koji kažu da Srbija mora da prihvati realnost”, jer su realnosti podložne promjenama, što se nebrojeno puta pokazalo kroz istoriju.
“Upravo je zvanično rasformirana takozvana Republika Nagorno-Karabah na teritoriji Azerbejdžana. Prije 10 godina nije bilo mnogo njih koji bi rekli da će se za njihovog života dogoditi reintegracija Nagorno-Karabaha u Azerbejdžan, a juče se baš to dogodilo pred očima cijelog svijeta”, rekao je Jeremić.
Dodao je da u Jerusalimu “punih 800 godina nije bilo nijednog Jevrejina”, a danas je taj grad prijestonica države Izrael.
“Nemoguće je od ‘Kosova’ napraviti državu ako Srbija to ne prihvati. Do nas je da ne pristanemo svojom voljom na otcjepljenje bilo kog dijela naše teritorije. To znači odlučno ‘ne’ planu koji je na stolu, poznatom kao ‘francusko-njemački’ sporazum”, naveo je Jeremić.
On je podsjetio da je Narodna stranka prije nekoliko mjeseci pokrenula inicijativu za raspisivanje referenduma na kojem bi narod odbacio “francusko-njemački” sporazum.
“Zbog toga je i došlo do podjela u Narodnoj stranci. Ništa drugo nije iniciralo tu podjelu, a dugme je pritisnuto spolja”, rekao je Jeremić.
“Narodna stranka se nije okrenula niti je otišla udesno. Mi istu politiku zastupamo od osnivanja stranke, a osnova te politike je zaštita nacionalnog interesa očuvanjem Kosova i Metohije u sastavu Srbije i uspostavljanje Srbije kao moderne demokratske države”, dodao je Jeremić.
On je naveo da Narodna stranka nije mjenjala svoje stavove i da i danas, kao i prije godinu i po dana, smatra da Srbija ne bi trebalo da uvodi sankcije Rusiji i da se nikako ne smije dozvoliti kopanje litijuma jer bi to uništilo životnu sredinu i zdravlje ljudi, a korist bi imale samo multinacionalne kompanije koje bi iznijele ogroman profit iz Srbije.
“Nismo mi mijenjali stavove nego su oni koji su otišli iz Narodne stranke promijenili stavove i po pitanju sankcija Rusiji i po pitanju litijuma”, rekao je Jeremić.
Istakao je da će suprotstavljanje priznavanju “Kosova” kao nezavisne države i kopanju litijuma biti tačke svakog koalicionog sporazuma koji će potpisati Narodna stranka.
“Vidim da toga nema u sporazumima koji su prozapadne stranke potpisivale ovih dana. Narodna stranka nije potpisala pamflet zajedno sa ostalim strankama koje su sa nama inicirale proteste ‘Srbija protiv nasilja’, jer u tom pamfletu nema ni ‘k’ od Kosova, niti ‘l’ od litijuma. Nisu oni koji su to potpisali zaboravili da te dvije stvari stave na papir, nego je politika te buduće koalicije takva da o tome ne smije da se govori”, zaključio je Jeremić.
(Beta/Foto: Milan Obradović)
RSS