
U moru problema sa kojima se Vimbldon suočava u godinu svog jubileja, nagradni fond je dostigao svoj istorijski rekord.
U godini kada igrači verovatno imaju manje podsticaja nego obično da igraju na Vimbldonu, organizatori su značajno povećali nagradni fond, koji ga čini među najunosnijim od sva četiri grend slema. U svetlu odluke o zabrani ruskim teniserima da nastupaju, nebodovanju (na šta se nadovezala suluda odluka ATP da oduzima bodove, čime je kaznila igrače, ne Vimbldon), odustajanja Beretinija, Čilića, Aguta zbog koronavirusa, jednog neodigranog polufinala, deluje kao slamka spasa, da se ipak nečim dodatno patinira obeležavanje stogodišnjice ovog takmičenja.
Ukupan nagradni fond za Vimbldon ove godine iznosi nešto više od 40,35 miliona funti (49,55 miliona dolara) – što je povećanje od 15 odsto u odnosu na turnir iz 2021, i više od šest odsto u odnosu na prethodni rekord, ustanovljen 2019. godine.
To znači da Vimbldon plaća oko 2,6 miliona funti (3,2 miliona dolara) više igračima od Otvorenog prvenstva Francuske, iako ima fond od oko 3,7 miliona funti (4,1 miliona dolara) manji od Australijan opena i 6,9 miliona funti (8,1 miliona dolara) manji od US Open-a.
Pobednici pojedinačnog takmičenja zaradiće 2 miliona funti (2,5 miliona dolara) – što je znatno povećanje u odnosu na 1,7 miliona funti (2,1 milion dolara) koliko su prikupili Novak Đoković i Eš Barti prethodne godine.
Novčana nagrada jednaka je za muškarce i žene. Šampioni dubla dele 540.000 funti (662.000 dolara).
Sa mogućim izuzetkom US Open-a, koji isplaćuje otprilike isti iznos, pobednici Vimbldona u pojedinačnoj konkurenciji nose više novca nego na bilo kom drugom turniru.
Rolan Garos je platio svojim šampionima 1,9 miliona funti (2,3 miliona dolara) 2021. godine, dok su pobednici u Melburnu zaradili 1,7 miliona funti (2,1 miliona dolara).
Izvor: N1, Sport klub
RSS