Чудотворна икона Мајке Божије
✨ 🕊️ СТРАДАЛНА 🕊️✨
О, Пресвета Владичице, Дјево Богородице! Прими усрдну молитву нас који се клањамо чудотворној икони Твојој “Страдалној”, милостиво посети смерне и грешне слуге Своје, не остави нас да пропаднемо у безакоњима својим, буди Помоћница и Заштитница свим Православним Хришћанима, и у часу кончине живота нашег буди Заступница наша, о, Пренепорочна! Помилуј нас Милошћу Сина Твога, Господа нашег Исуса Христа и Својим материнским заступништвом избави нас вечних мука. Амин.
✨🌹🕊️ ✞ ✞ ✞ 🕊️🌹✨
(Мајка Божија преко ове иконе помаже свима који јој се усрдно и скрушено помоле у свакој невољи и тескоби. Нарочито избавља од страха..)
Икона Пресвета Богородица Филермоса је икона Богородице која се чува у Плавој капели, у оквиру изложбеног простора Историјског музеја Црне Горе у Цетињу. Према предању, дело је Светог Апостола Луке, који ју је уживо насликао 46. године.[1] Икона је вековима била у власништву Малтешких витезова, који су је поклонили Руском цару за заштиту и доброчинство које им је пружио. У Русији је Икона Пресвета Богородица Филермоса била скоро век и по, до краја Октобарске револуције, када је тајно изнета из Русије и однесена у Данску. Затим је неко време била у Берлину, да би 1928. године, заједно са две велике светиње, честицом Часног Крста и шаком Јована Крститеља и Претече стигла у Београд, као поклон руског царског дома Србији и краљу Александру Карађорђевићу за помоћ и прихватање избеглих белогардејаца из Русије. До 1941. године чувана је у дворској цркви, да би током повлачења краљевске породице и југословенске војске преко Црне Горе, краљ Петар II Карађорђевић све ове три реликвије предао патријарху Гаврилу Дожићу и оне су затим сакривене у манастиру Острог. Од тада се ова велика светиња налази у Црној Гори.[2]
Чудотворне иконе Мајке Божије: Неувели цвет
Прво спомињање ове иконе је било 1757. г.
Икона се налазила у Алексејевском манастиру, који се налазио на месту данашњег велелепног Храма Христа Спаситеља у Москви.
Икона Неувели цвет била је распрострањена од Пермског краја до Полтавске области Украјине, али већина њих довезена је са Свете Горе.
Богородица “Чаша која се не испија”
Богородица Тројеручица
Богородица Брзопомоћница
Богородица Умиленије
Дечанска Богородица
RSS