
Ovo povećanje predstavlja deo paketa državnih mera u okviru plana za podsticanje mladih bračnih parova na roditeljstvo i prethodno je najavljivan u više navrata. Osim ovih mera mnogi gradovi i opštine izdvojili su sredstva za posebnu pomoć porodiljama.
Sekreterijat za socijalnu zaštitu obezbedio je najbolje moguće podsticajne mere za unapređenje i zaštitu porodice, uključujući pomoć studentima-roditeljima i mladim parovima koji se žele otpočeti samostalan život.
Pomoć za prvo dete u iznosu od 300.000 dinara predstavlja značajnu finansijsku beneficiju svim budućim roditeljima. Ova mera stupa na snagu od 1. januara 2022. godine, pa će porodilje umesto dosadašnjih 100.000 dobijati 300.000 dinara.
Svi parovi koji žele da se isele iz roditeljskog doma i osnuju svoju porodicu, od države mogu dobiti do 20.000 eura bespovratne pomoći. Ova beneficija predstavlja značaj doprinos motivaciji mladih parova na samostalan život.
Iznosi koji će se deliti kreću se od 10 do 20.000 evra u zavisnosti od ispunjenosti propisanih uslova. Zakonodavac je mislio na sve, pa je nosilac prava vlasništva žena kako bi se sprečile eventualne zloupotrebe.
Posebna pomoć za prvo dete predviđena je i za studente. Prema predlogu mera, za studentkinju koja se odluči na rađanje, neće važiti postojeći ispitni rokovi, kao ni za oca deteta ukoliko je student. Budući roditelji će sve detalje u vezi polaganja ispita moći da dogovore sa profesorom.
Merama se planiraju i druge olakšice kako bi roditelji-studenti što pre završili fakultet. Osim toga studentkinje će biti oslobođenje plaćanja školarine na trudničkom i porodiljskom bolovanja a takođe neće gubiti godinu. Jedina obaveza je da završe studije do 26. godine, odnosno do 28.godine ako studiraju medicinu.
Naknada za drugo dete
Naknada za drugo dete, kao i kasnije rođenu decu, na osnovu izmene i dopune Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom, povećana je za svu decu rođenu od 1. jula 2021. godine i iznosi:
Za drugo dete: 255.391,04 din. u 24 jednake mesečne rate (po 10.641,29 dinara).
Za treće dete: 1.532.346,25 din. u 120 jednakih mesečnih rata (po 12.769,55 dinara).
Za četvrto dete: 2.298.519,38 din. u 120 jednakih mesečnih rata (po 19.154,33 dinara).
Roditeljski dodatak naziva se još i materinski dodatak jer ga prvenstveno ostvaruje majka. Međutim, zahtev za roditeljski dodatak može podneti i otac ukoliko je majka deteta strani državljanin, majka nije živa, napustila je dete, lišena je roditeljskog prava ili je iz objektivnih razloga sprečena da neposredno brine o detetu.
Uslovi za ostvarivanje ovog prava podrazumevaju:
– da je podnosilac zahteva državljanin Republike Srbije,
– da podnosilac zahteva ima prebivalište u Republici Srbiji,
– da podnosilac zahteva neposredno brine o detetu za koje podnet zahtev.
Pravo na roditeljski dodatak ima i podnosilac zahteva koji je strani državljanin pod uslovom da ima status stalno nastanjenog stranca i da je dete rođeno na teritoriji Republike Srbije.
Sa druge strane, roditeljski dodatak ne može se ostvariti ako podnosilac zahteva u momentu podnošenja zahteva živi u inostranstvu ili ako je majka koja je strani državljanin ostvarila isto ili slično pravo za dete u zemlji državljanstva.
Naknada za drugo dete i kasnije rođenu decu ostvaruje se podnošenjem zahteva na obrascu RD-1 odmah nakon rođenja u zdravstvenoj ustanovi u kojoj je dete rođeno, ili direktno nadležnom organu (Gradskoj upravi za socijalnu i dečju zaštitu) najkasnije do navršenih godinu dana života deteta.
Izvori:
https://www.propisi.net/zakon-o-finansijskoj-podrsci-porodici-sa-decom/
RSS