Predsjednički izbori u Rusiji zakazani su danas odlukom gornjeg doma ruskog parlamenta Savjet Federacije za 17. mart 2024. godine, čime je pokrenuta predsjednička kampanja.
Ruski predsjednik Vladimir Putin (71) još uvijek nije objavio da će se ponovo kandidovati ali se očekuje da će, sada kada su izbori zakazani, to učiniti uskoro.
Portparol Kremlja Dimitrij Peskov je danas pozvao na strpljenje novinare koji su ga pitali kada će se Putin, kome sadašnji mandat ističe sledeće godine, kandidovati.
Prema ustavnim reformama koje je sproveo, Putin ima pravo da se još dva puta kandiduje za šestogodišnji predsjednički mandat, što mu potencijalno omogućava da ostane na vlasti do 2036. godine.
Kontrola koju je Putin stekao tokom 20 godina na vlasti u Rusiji čini njegovu pobjedu na martovskim izborima gotovo sigurnom. To olakšava i činjenica da su istaknuti kritičari koji bi ga mogli izazvati i pobijediti u broju glasova ili u zatvoru ili u izgnanstvu i to da je većina nezavisnih medija zabranjena.
Izgleda da skup i dogotrajan rat koji Rusija vodi u Ukrajini i neuspjela pobuna koju je prošlog ljeta organizovao njegov do tada bliski saradnik i šef plaćeničke oružane grupe Vagner Jevgenij Prigožin nisu uticali na podršku naroda koju ruski predsjednik uživa.
Dvije osobe su najavile da planiraju da se kandiduju, bivši poslanik Boris Nadeždin, koji ima mjesto u opštinskom vijeću u Moskovskoj oblasti, i Jekaterina Duncova, novinarka i pravnica iz Tverske oblasti sjeverno od Moskve, dok je opozicioni lider Aleksej Navaljni, koji je u zatvoru, pozvao svoje pristalice da glasaju za bilo koga osim Putina.
Pristalice uhapšenog tvrdolinijaškog nacionaliste koji je optužio Putina da je u ratu u Ukrajini pokazao slabost i neodlučnost Igora Strelkova su objavile njegove ambicije da se kandiduje, međutim optužbe za ekstremizam koje su protiv njega podigle ruske vlasti umanjuju šanse da je to moguće.
Ostaje da se vidi da li će se Putin kandidovati samostalno ili će ga kandidovati neka stranka. On se kandidovao kao nezavisni kandidat 2018. te je zakonski bio u obavezi da skupi najmanje 300.000 potpisa iz 40 regiona.
Kada se 2012. godine kandidovao kao kandidat stranke Jedinstvena Rusija nije bilo potrebe za prikupljanjem potpisa.
Politički analitičari predviđaju de će se Putin kadnidovati ipak samostalno, iako se parlamentarna partija Pravedna Rusija izjasnila da je spremna da ga predloži za svog kandidata, i da će mu skupljanje potpisa biti izgovor za promociju kampanje u regionima.
Centralna izborna komisija planira da sprovede kombinaciju onlajn glasanja i “tradicionalnog” glasanja glasačkim listićima u tri izborna dana, praksa koja je usvojena tokom pandemije koju nezavisni posmatrači izbora kritikuju jer otvara mogućnost malverzacija.
Kopredsjedavajući Golosa, istaknute nezavisne grupe za praćenje izbora Stanislav Adnrejčuk izjavio je da samo registrovani kandidati ili državna savjetodavna tijela, Građanske komore, mogu da dodijele posmatrače na biračka mjesta što smanjuje vjerovatnoću zaista nezavisnih nadzornika.
(Beta/Foto: Bygeo)
RSS