Dodaje se da u “zemlji potpune partijske kontrole nad medijima sa nacionalnom pokrivenošću, nikakve ozbiljne javne rasprave o jednom ovako važnom i osjetljivom projektu nije moglo biti”.
EU i Srbija potpisale su 19. jula “Memorandum o razumijevanju o strateškom partnerstvu u oblasti održivih sirovina, lanaca vrijednosti baterija i električnih vozila” radi otvaranja rudnika litijuma kompanije Rio Tinto kod Loznice.
Ali, umjesto kredibilnim podacima i informacijama, građani su, navedeno je, “izloženi političkim spinovima i manipulacijama”.
“Čak i u takvim okolnostima, vlast nije uspjela da obezbijedi više od 25 odsto podrške za projekat iskopavanja litijuma. Međutim, u zemlji u kojoj se bezočno kradu glasovi i falsifikuju izborni rezultati, ne treba da čudi što vlast ne mari za demokratski legitimitet projekta ‘Jadar’ “, piše u saopštenju.
Ukazano je da u Srbiji, “u kojoj su vrhovi javnog tužilaštva pod direktnom partijskom kontrolom, nezamislivo je da se ta institucija zainteresuje za to na šta je Rio Tinto potrošio preko 300 miliona evra, nakon što je taj projekat zvanično bio stopiran 2022. godine”.
ProGlas je ocijenio da je to u današnjoj Srbiji nezamisliv scenario iz Portugalije, gdje je usljed tužilačke istrage o političkoj korupciji u vezi sa projektom iskopavanja litijuma vlada podnijela ostavku.
S druge strane, u Srbiji čiji se “Ustavni sud oglušio o inicijativu za ocjenu zakonitosti Vladine Uredbe iz 2020. o utvrđivanju Prostornog plana područja Jadar, koju su uputila ekološka udruženja građana, ali je promptno reagovao na mig vlasti kada je trebalo Uredbu iz 2022. proglasiti neustavnom, iluzorno je očekivati da će ta institucija djelotvorno braniti zagarantovano ljudsko pravo svakog od nas na ‘zdravu životnu sredinu’ i na ‘blagovremeno i potpuno obavještavanje o njenom stanju’ po Članu 74. Ustava”, samtra ProGlas.
Dodaje se da je u Srbiji gdje se “vrlo često dešavaju ozbiljni ekološki akcidenti”, ali je i pored osamnaest propisanih krivičnih djela protiv životne sredine zanemarljivo nizak broj osuđujućih presuda u oblasti ekološkog kriminala, “naivno vjerovati da će jedan visokorizičan tehnološki proces biti držan u granicama najviših standarda ekološkog prava”.
“Ako Finska koja se redovno nalazi među pet ‘najzelenijih’ država svijeta u oblasti održivog razvoja, ne započinje sa projektima iskopavanja litijuma iz ekoloških razloga, onda nema nikakvog osnova da vjerujemo da će ekološki standardi biti skrupulozno primjenjivani u slučaju ‘Jadra’. Garancija za to pogotovo ne može biti riječ predsjednika Srbije ili obećanje nekih inostranih zvaničnika”, ukazao je ProGlas.
Dodao je da “kada su institucije zarobljene, građani su prinuđeni da sami i na svakom mjestu brane svoja prava i javni interes”.
“Na ovom pitanju, srpsko društvo može da se obnovi ili potone još dublje”, naveo je ProGlas i pozvao “građane Srbije da odlučno pokažu da su odabrali pr(a)vi put”.
Saopštenje su podržali Lokalni Front – Kraljevo, UZINAT – Gornji Milanovac, Bravo – Novi Sad, Moj Bač – Bač, Šamar – Sombor, Oslobodimo Vrbas – Vrbas, Otvorena građanska platforma Glas Srbije, Budi heroj -Novi Sad, GrađanIN – Inđija, Valjevski pokret otpora – Valjevo, Karlovačka lista-Sremski Karlovci, Za naša sela – Titel, Opstanak – Nova Varoš, Ne damo đedovinu – Čačak, Ne Dam Nu Dau – Majdanpek, Pokret Tvrđava – Smederevo, Samo lokalno – Bečej, PUF-Zrenjanin.
RSS