Ruski predsjednik Vladimir Putin i kineski lider Si Đinping sastali su se danas u Astani, na marginama samita Šangajske organizacije.
“Šangajska organizacija za saradnju je danas jedan od ključnih stubova pravednog svjetskog poretka”, rekao je Putin.
On je dodao da Rusija i Kina ne formiraju nikakve blokove, saradnja dvije zemlje nije usmjerena ni protiv koga drugog, već da Moskva i Peking djeluju u interesima svojih naroda.
Putin je istakao da su odnosi Rusije i Kine najbolji u istoriji, kao i da su građeni na principima ravnopravnosti.
“Rusko-kineska saradnja u vezi sa svjetskim pitanjima jedan je od glavnih faktora stabilizacije na međunarodnoj sceni. Nastavljamo da jačamo našu saradnju u tom pravcu”, rekao je Putin.
Putin je pozvao Sija na samit BRIKS-a u Kazanju u oktobru ove godine.
Sa druge strane, Si Đinping je Putina nazvao dragim prijateljem, a ruski lider mu je na sličan način uzvratio, prenosi Sputnjik.
Prema riječima kineskog lidera, vođenje bilateralnih pregovora na marginama multilateralnih događaja pokazatelj je visokog nivoa rusko-kineskih odnosa.
On je takođe dodao da je Putinova posjeta Kini u maju 2024. godine omogućila da se naznače prioritetne oblasti za razvoj odnosa.
Razgovor dvojice lidera u sali za sastanke u hotelu Ric Karlton u Astani trajao je sat vremena. Ovo je drugi sastanak Putina i Sija u posljednjih mjesec i po dana.
Putin i Erdogan razgovarali o unapređenju saradnje
Predsjednik Rusije razgovarao je danas na marginama samita i sa predsjednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom o jačanju odnosa dvije zemlje.
“Uprkos svim poteškoćama u svijetu, odnosi Rusije i Turske napreduju korak po korak”, rekao je Putin.
Govoreći o ekonomskoj saradnji, Erdogan je rekao da je trgovinski promet između dvije zemlje na nivou od 55 milijardi dolara godišnje, ali je cilj da dostigne 100 milijardi, prenosi RIA Novosti.
On je napomenuo da su ruski turisti važni za Ankaru, a Turska očekuje i da uskoro bude puštena u rad nuklearna elektrana Akuju.
Ruski predsjednik je potvrdio da se zajednički veliki projekti realizuju po planu i da u skladu sa planom nema propusta.
Šangajska organizacija za saradnju, osnovana 2001, uključuje Indiju, Iran, Kazahstan, Kinu, Kirgistan, Rusiju, Tadžikistan, Pakistan i Uzbekistan.
Zemlje posmatrači su Avganistan, Belorusija i Mongolija, a partneri Azerbejdžan, Jermenija, Kambodža, Nepal, UAE, Turska i Šri Lanka. Kako se očekuje, na predstojećem samitu Bjelorusija će postati punopravni član organizacije.
Učesnici samita planiraju potpisivanje paketa od 24 zajednička dokumenta, kao i usvajanje završne deklaracije i saopštenja.
(RTV/Foto: AP Photo/Pavel Golovkin, Sergey Guneyev)
RSS