Sjedinjene Američke Države (SAD) su duboko zabrinute zbog implikacija koje bi predloženi zakon o stranim agentima u Srbiji mogao imati na demokratiju, ljudska prava i osnovne slobode, uključujući slobode izražavanja i udruživanja, navodi se u odgovoru portparola Stejt departmenta za Radio slobodna Evropa (RSE).
“Takav zakon mogao bi da suzi prostor za djelovanje građanskog društva, stigmatizuje organizacije civilnog društva koje rade na unapređenju života građana Srbije i da ometa rad nezavisnih medija koji javnosti pružaju tačne informacije”, navedeno je u odgovoru Stejt departmenta.
Dodaje se da su ovi elementi ključni za sve demokratske institucije i demokratske sisteme.
Poslanici Pokreta socijalista, čiji je osnivač potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin, podnijeli su parlamentu prijedlog zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja. Po tom prijedlogu zakona, “agentima” se smatraju sva udruženja i neprofitne organizacije koje se u pretežnom dijelu finansiraju ili na drugi način pomažu iz inostranstva.
Pokret socijalista je manji koalicioni partner vladajuće Srpske napredne stranke i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
Vulin je u utorak ocijenio da je Srbiji neophodan Zakon o posebnom registru agenata stranog uticaja jer su nevladine organizacije “osnovna poluga svake obojene revolucije”, a finansiraju se “uvijek iz inostranstva”.
I Evropska komisija je navela za RSE da svaki nacrt zakona treba da bude u skladu sa evropskim standardima.
“Podsjećamo da bilo koji zakon zemlje kandidata za članstvo u EU mora biti u skladu sa osnovnim demokratskim vrijednostima EU, uključujući slobodu govora i izražavanja”, navedeno je u odgovoru.
EU podsjeća Srbiju na poštovanje slobode govora, navodeći zbog zakona o stranim agentima da prije nego što postane članica EU, zemlja kandidat mora da uskladi svoje zakone, politike, institucije kao i praksu sa standardima i zahtjevima EU.
Zakon o stranim agentima postoji u Rusiji gdje po ocjenama služi za gušenje kritike vlasti i ograničavanje rada boraca za ljudska prava i nezavisnih medija.
(Beta/Foto: Facebook)
RSS