
Kada pogledamo činjenicu koliko je profesija danas vezano za kompjuter i savremene tehnologije uopšte, nije ni čudo što imamo toliko zdravstvenih problema koji se tiču kičme.
Još od najranijeg uzrasta, naročito školskog, ceo kičmeni stub je pred izazovom da se pravilno razvije uz svakodnevno nošenje prevelikog tereta. Zatim, na to se nadovezuje i činjenica da se još od školskog doba vreme provodi u klupi, za radnim stolom, koji je jednoličan i ako nije pravilan, kasnije stvori mnoge probleme. Pravilno držanje i jak kičmeni stub preduslov su i prava preventiva za ono što kasnije dolazi. Koji su to najčešći problemi sa kičmom koji nastaju usled višesatnog jednoličnog položaja ispred ekrana?
Ukočenost vrata kao prvi znak da nešto ne valja
Kada smo stalno u nepravilnom položaju, prvo što se javlja jeste bol u vratu koji je nastao kao posledica grčenja mišića. Taj osećaj gotovo da nema osobe koja nije doživela makar jednom. Ukočenost sa kojom se probudimo ujutro jasan je nagoveštaj ili da smo spavali u lošem položaju (previsok, premekan jastuk…), ili da se napetost usld dtresa toliko nagomilala da je rezultirala time da ne možemo da se okrenemo ni levo ni desno. Pod pretpostavkom da je to nešto trenutno i da će proći samo od sebe (a i pomoću nekih medikamenata kao što su lekovi protiv bolova i za opuštanje), ne pridajemo mnogo važnosti tome. Osim kada to krene da se ponavlja često i da se reflektuje i na druge delove tela (rame, ruka, glava…).
Diskus hernija vrata kao moguć uzrok ukočenosti i bola
Da je vrag odneo šalu primećujemo kada se od takozvanog običnog bola u vratu tome pridodaju još neki simptomi koji ukazuju da je u pitanju možda diskus hernija vrata. Naime, kada se usled raznih faktora (kao što su učestali jednoličan položaj, slabi mišići vrata, povrede i slično) istroše diskovi koji se nalaze između pršljenova, dolazi do diskus hernije, koja može biti slabijeg ili uznapredovanog karaktera. Da je ta bolest kičme uznapredovala, često zna da govori i oštećenje kičmenog stuba i nervnih završetaka, što se najčešče manifestuje kroz utrnulost, peckanje i donekle nekoordinaciju pokreta ruku, ali i nogu. Zatim, glavobolje, vrtoglavice i nestabilnost često znaju da budu pratilac diskus hernije vrata. To je svakako nešto što bitno utiče na celokupan kvalitet života, kao i na ograničenost pri obavljanju raznih vrsta poslova.
Šta može da se uradi da bi se sprečio bol u vratu i predupredila ili ublažila diskus hernija
Ključ je svakako u prevenciji, to nije ništa revolucionarno i neočekivano. Međutim, kod problema sa vratnim delom kičme često se pomisli da je samo mirovanje dovoljno i da se izbegavaju negodni položaji. Sasvim suprotno, prevencija dikus hernije i bilo kog problema sa kičmom jeste njeno jačanje. Dakle – pokret i vežba su prioritet. Takođe, važno je čuvati kičmu i kod svakodnevnih radnji kao što je ustajanje, sedanje, podizanje tereta, ali i istezanje. Čak i kod vežbanja vratnog dela treba biti posebno pažljiv da se nepravilnim radom ne bi napravio problem, ili da se trenutni bol ne bi pogoršao.
RSS