BANJALUKA – Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da je Srpska stabilna, sigurna, funkcionalna i sposobna da odgovori na izazove i probleme, dok je na nivou BiH opšte mrtvilo, što se vidi na primjeru Savjeta ministara u tehničkom mandatu.
Cvijanovićeva je naglasila da je u Srpskoj nakon izbora pokazana sposobnost, kapacitet i volja za formiranje vlasti, te konstituisana nova Vlada, koja je bez dana pauze nastavila da funkcioniše preuzimanjem dužnosti od prethodnog saziva.
Ona je istakla da je potencijal ove Vlade kombinacija iskustva i zrelosti sa entuzijazmom i energijom mlađih ljudi, kojih je mnogo u novom sazivu.
“Ostavljeno joj je dobro nasljeđe, a i oni su nastavili sa dobrim radom. U prethodnom periodu smo napravili dobru osnovu, povećavali plate i penzije, donosili zakonska rješenja koja su ranije bila nezamisliva. Aktuelna Vlada je napravila dogovor sa penzionerima da se ide sa dodatnim povećanjem penzija, a napravili su aranžmane i sa ostalim društvenim grupacijama i niko nije ostavljen po strani. Ima dobar odnos sa poslovnom zajednicom i solidnu komunikaciju sa sindikatom”, rekla je Cvijanovićeva za televiziju “K3”.
Ona je naglasila da se ne može ni pretpostaviti kada će vlast biti formirana na nivou BiH jer ne postoji konkretan problem koji je do toga doveo.
“To ne možemo objasniti ni na jedan drugi način nego da je riječ o političkoj igri, mrcvarenju i ucjenjivanju. U ovakvim stvarima ne možete imati nikakvu predvidivost i smatram da smo svi postali zarobljenici politike iz političkog Sarajeva”, navela je Cvijanovićeva.
Ona je napomenula da to pokazuje i uzurpatorski pristup, odnosno namjera da bude uzurpirano vrijeme i mandat nekog ko je dobio podršku građana na izborima.
“I institucije EU su vrlo jasno rekle da je nužno sprovesti izborni rezultat i formirati vlast da bi BiH dobila kredibilitet, jer evropski put podrazumijeva aktivizam svih nivoa vlasti”, istakla je Cvijanovićeva.
Komentarišući insistiranje političkog Sarajeva na članstvu u NATO-u, Cvijanovićeva je rekla da je to nepotrebno nametnuto kao tema, da bi se imalo opravdanje zašto nije formirana vlast.
“Ovde je logika sljedeća – imate jasne pobjednike među partijama u sva tri naroda, možete ispoštovati sve što je predviđeno, onda formirate vlast i bavite se temama koje su u nadležnosti Savjeta ministara i pokazujete aktivan odnos prema EU”, naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je podsjetila da je ovo izborna godina u EU kada će biti formirane evropske institucije i ocijenila da to treba iskoristiti.
“Oni hoće rezultat i mi hoćemo rezultat. To je politički pragmatizam. Ali sada u BiH na dnevnom redu nije ništa, osim prazne priče da treba da prihvatimo nešto da bi formirali Savjet ministara. To je ucjena”, rekla je Cvijanovićeva.
Odnosi Srpske i Rusije jasni i čvrsti
Cvijanovićeva je izjavila da Srpsku sa Rusijom vežu čvrsti politički i ekonomski odnosi uz visok nivo razumijevanja, te da su sa njom stvari jasne jer čvrsto stoji na pozicijama Dejtonskog sporazuma.
“Posljednjih godina nastoji se problematizovati ta veza, mi smo na to već navikli. Naše opredjeljenje je da sa svima radimo i sarađujemo. Sa Rusijom su stvari jasne, ona čvrsto stoji na pozicijama Dejtonskog sporazuma i utoliko je i komunikacija lakša”, dodala je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da je dokaz dobrih odnosa i to što ona i srpski član Predsjedništva BiH Milorada Dodika prisustvuju Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu.
“Srpska je zainteresovana za saradnju sa svima u političkom, ekonomskom i kulturnom smislu i da gradimo razumijevanje”, rekla je Cvijanovićeva za televiziju “K3”.
Govoreći o dijaspori, Cvijanovićeva je ocijenila da je srpski narod u inostranstvu resurs Republike Srpske i da sa njima treba produbiti saradnju na političkom i ekonomskom planu.
“Za Srpsku je važno da njeni građani, gdje god da žive, učestvuju u političkim procesima. U dijaspori prepoznajem pozitivan odnos prema očuvanju Republike Srpske, oni žele da daju doprinos našim institucionalnim naporima i ja to cijenim”, istakla je Cvijanovićeva.
Ona kaže da sa zadovoljstvom održava kontakte sa dijasporom i da su institucije Srpske mnogo naučile iz sugestija i pritužbi Srba koji žive u svijetu.
Građani treba da vjeruju MUP-u
Cvijanovićeva je rekla da građani treba da vjeruju Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) Srpske koji brine o njihovoj bezbjednosti i radi svoj posao za razliku od bezbjednosnih agencija na nivou BiH koje guraju probleme pod tepih, nisu svima na raspolaganju, pa čak vode i međusobne obavještajne ratove.
“Uvijek smo bili opredijeljeni da MUP Republike Srpske sarađuje sa drugim bezbjednosnim agencijama u BiH, regionu, Evropi i globalno. MUP Srpske je pokazao da može da bude pouzdan partner u međunarodnim akcijama na suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma, sajber kriminala ili bilo kojih drugih vidova kriminala”, kaže Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, problem je što u BiH postoji politički ambijent koji, umjesto da bude podsticajan za saradnju, doprinosi sasvim drugačijoj situaciji.
“Ja nikada ne dobijam nikakve bezbjednosne podatke, iako bih trebala po zakonu, jer se rad bezbjednosnih agencija na nivou BiH plaća i novcem poreskih obaveznika u Srpskoj”, istakla je Cvijanovićeva.
Ona je napomenula da zajedničke agencije moraju da budu na raspolaganju svima, ali da to, nažalost, nije slučaj.
Cvijanovićeva smatra da bi promjenom vlasti na nivou BiH trebalo da bude kreirana drugačije praksa u pogledu dostavljanja bezbjednosnih informacija Srpskoj i saradnje bezbjednosnih institucija.
“Moramo imati ambijent i praksu da sarađuju na normalan način, a ne da gledate preko političkog nišana neku drugu agenciju koja sprovodi zakon i treba da doprinese boljoj bezbjednosti građana”, kaže Cvijanovićeva.
Govoreći o kritikama na formiranje rezervnog sastava policije, Cvijanovićeva je istakla da MUP Srpske nosi obilježje državnosti i da je to jedina uniformisana sila Republike Srpske.
“Osim što brine za bezbjednost, policija ima i jaku kopču sa identitetom i zbog toga je na udaru. Postojale su mnoge inicijative da MUP Srpske bude razmontiran i stavljen u potčinjen položaj nekog glavnokomandujućeg ili nekog ministra koji bi sjedio u Sarajevu. To su propale inicijative, ali nisu propala nastojanja da se stalno problematizuje MUP Srpske”, naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je podsjetila na priče o paravojnim formacijama i nabavci dugih cijevi u Srpskoj, a da niko nikada nije pričao kada se vrši nabavka dugih cvijevi za kantonalnu i federalnu policiju, kao i za Agenciju za istrage i zaštitu.
RSS