
Bluetooth je međunarodni standard koji podržava hiljade kompanija širom sveta. To je bežična tehnologija koja služi za povezivanje dva uređaja po potrebi. Međutim, neki uređaji mogu biti povezani sa više uređaja istovremeno. Ranije, uređaji su se povezivali najpre kablovima, a potom preko infracrvenog porta. Uređaji su morali da budu tik jedan uz drugog, veza između se olako prekidala. Sada, uređaje koji su povezani ovom tehnologijom, možete da koristite u opsegu od 10 metara. Pa tako, na primer, mobilni telefon vam može biti u torbi, bluetooth slušalice na glavi, a vi možete da razgovarate ukoliko vas neko pozove. Ne morate brinuti o propuštenim pozivima. Bluetooth slušalice su najpopularniji aparat koji koristi bežičnu tehnologiju bluetooth, dozvoljavajući vam da slušate muziku i telefonirate bežično. Telefoniranje putem ovakvih bluetooth slušalica vam omogućava da uspostavite ili primite poziv bez upotrebe ruku, ostavljajući pametni telefon u torbi ili džepu. Slušanjem muzike bluetooth slušalicama, primate audio signale sa mobilnog telefona ili muzičkog plejera, da biste uživali u muzici bežičnim putem. Ipak, svesni ste rizika da muziku slušate gradom. Činite to dok nešto jednolično radite ili vežbate. Ne rizikujte, ali ako vas baš uznemirava gradska buka, odaberite bluetooth slušalice otvorenog tipa, čiji mikrofon prima signale i o okolini, da biste vi ipak imali uvid u njoj. Imate i one zatvorenog tipa koje su idealan izbor za rad monitoringa ili gameinga. One vam izoluju zvuk koji vam je potreban, dok vam okolina ne smeta, ali ne smetate ni vi njoj.
PRVI KORAK JE BLUETOOTH POVEZIVANJE
Kada želite da vaše slušalice povežete sa vašim pametnim telefonom ili mobilnim telefonom, prvi korak je da ih uključite. Zatim, da u vašem telefonu uključite bluetooth ( stavka u podešavanjima! ). Uređaji će se upariti i automatski povezati. S obzirom na ugrađenu tehnologiju, kompanije nisu mogle da vam jednostavnije omoguće bežično povezivanje! Pri odabiru slušalica, vodite računa za koju namenu ih kupujete. Dobro procenite, trebaju li vam one otvorenog tipa ili one zatvorenog tipa. Zatim, birajte veći frekventni opseg. Što je frekventni opseg veći, to je zvuk kvalitetniji. Naravno, bitan je kvalitet slušalica. One su vam i na glavi i na ušima satima, pa je logično da su vam potrebne udobne slušalice. Za kraj oko bluetooth povezivanja… Predlažem vam da telefon uparujete sa uređajima koje poznajete, da bluetooth uvek isključujete kada ga više ne koristite i da nikako ne prihvatate zahteve za primanje određenih fajlova od nepoznatih osoba. Jer, za hakovanje putem bluetooth-a, nije potrebno biti preveliki IT stručnjak!
ISTORIJA RAZVOJA BLUETOOTH – a
Bluetooth tehnologija je dobila ime po danskom kralju Haroldu Plavozubom ( legenda kaže da je sam Harold dobio ovaj nadimak po jednom svom, plavom zubu). Ovaj kralj je ujedinio zaraćena plemena Danske, Švedske i Norveške. Bio je vladar u 10. veku i na široko poznat po svojim diplomatskim umećem da uspešno poveže nekoliko strana. Pronalazači bluetooth tehnologije su, njemu u čast, dali ime svom izumu, koji će ljude i razne uređaje ujediniti u jednistvenu mrežu. Originalna zamisao je bila da se poveže bežična slušalica sa mobilnim telefonom. A otkriveno je da se, na isti način, mogu povezati većina elektronskih uređaja. I to je bila srećna slučajnost!
RSS