
Američki State Department objavio je danas novi izvještaj o stanju ljudskih prava u svijetu, a dio koji se odnosi na BiH upozorava, između ostalog, na ozbiljne probleme s nezavišnošću pravosuđa, ograničenja slobode izražavanja i medija, nasilje protiv novinara, ali i ozbiljnu korupciju u vlasti.
“Ustav obezbjeđuje pravo na pravično suđenje u građanskim i krivičnim predmetima, dok ustavi entiteta obezbjeđuju nezavisno pravosuđe. Ipak, političke stranke i osobe iz organizovanog kriminala ponekad su uticale na pravosuđe i na državnom i na entitetskom nivou politički osjetljivim predmetima, posebno onima koji se odnose na korupciju. Vlasti ponekad nisu uspijevale izvršiti sudske odluke”, ističe se u izvještaju.
Navodi se i kako zakon omogućava pojedincima i organizacijama da traže građanske pravne lijekove za navodna kršenja ljudskih prava na domaćim sudovima i predviđa žalbu na odluke Europskom sudu za ljudska prava (ECHR), ali od kraja godine, vlada nije poštivala mnoge prethodne odluke sudova i međunarodnih institucija u zemlji koje su se odnosile na ljudska prava.
Izvještaj ističe i to kako je sudski sistem obilježen velikim brojem neriješenih predmeta i nedostatka učinkovitog mehanizma za provođenje sudskih naloga.
“Neefikanost sudova potkopala je vladavinu prava čineći pribjegavanje građanskim presudama manje efikasnim. Ustavni sud je u nekoliko slučajeva utvrdio povrede prava na okončanje postupka u razumnom roku. Propust vlade da se pridržava sudskih odluka naveo je tužitelje da pokrenu slučajeve pred Evropskim sudom za ljudska prava”, navodi se u izvještaju.
U dijelu dokumenta koji se odnosi na slobodu izražavanja, State Department navodi kako se u zemlji obezbjeđuje visok nivo slobode izražavanja, ali da je provedba i primjena zakona ozbiljno potkopala slobodu štampe.
“Zakon zabranjuje izražavanje koje izaziva rasnu, etničku ili druge oblike netolerancije, uključujući “govor mržnje”, ali vlasti su ta ograničenja provodila samo povremeno i nikada za online medije.
Ističu se i slučajevi nasilja i zastrašivanja novinara.
U dokumentu se spominju i slučajevi iz predizborne kampanje, kada je tadašnji član Predsjedništva BiH često negativno komentarisao izvještavanje BN TV, ali i klevetanje vlasnika FACE TV Senada Hadžifejzovića.
(N1) Foto:Arhiv
RSS