
Gubitak sluha je delimično ili potpuno smanjenje sposobnosti da se čuje ili razume govor. Može da bude urođen ili da nastane tokom života kao posledica širokog spektra bioloških i ekoloških faktora.
U nastavku teksta pročitajte koji su to simptomi gubljenja sluha, koji tipovi oštećenja sluha postoje, kao i kako ga prepoznati.
Simptomi oštećenja sluha
Da li ste primetili da slabije čujete i da li vam je potreban aparat za uho? Da li primećujete neki od sledećih simptoma:
- ne čujete sagovornika tokom telefonskog poziva;
- slabije čujete razgovor ukoliko se nalazite u bučnoj okolini, kao što su kafići;
- ulažete veliki napor da ispratite razgovor;
- čini vam se da vaši sagovornici govore tiho i nerazgovetno;
- teže razumete govor dece;
- pojačavate televizor više od ostalih ukućana;
- čujete zujanje ili šum u ušima;
- često tražite od sagovornika da vam ponovi izrečeno;
- teško pratite konverzaciju koja se odvija između troje ili više osoba;
- neki zvukovi vam se čine preglasni i kada to nisu?
Ukoliko se pronalazite u ovim opisima situacija, vaš sluh je oslabljen i trebalo bi da kontaktirate lekara i zakažete sebi pregled i na vreme započnete terapiju.
Tipovi oštećenja sluha
Različiti tipovi oštećenja sluha zavise od mesta koje je zahvaćeno. Tako postoje:
- konduktivno oštećenje – nastaje zbog izostajanja ili nepotpune funkcije sprovodnog aparata čula sluha (spoljašnje i srednje uho) i nije trajno, moguće je lečenje;
- senzorineuralno oštećenje – javlja se u unutrašnjem uhu prilikom oštećenja nervnih vlakana ili na putu do mozga pri oštećenju slušnog živca i nije moguće lečenje;
- mešovito oštećenje – prouzrokovano je kombinacijom problema u srednjem i unutrašnjem uhu.
Uzroci oštećenja sluha
Uzroci oštećenja sluha mogu biti razni. Zavise od mnogo faktora, pa tako mogu biti urođeni ili posledica delovanja širokog spektra bioloških i ekoloških faktora kao što su male boginje, citomegalovirus, zauške, meningitis, AIDS, sifilis, lajmska bolest, dijabetes, tuberkuloza, hipotireoza, artritis, lekovi, buka i mnogi drugi.
Pored toga, uzroci mogu biti i razne telesne povrede glave i bubne opne. Može nastati i kao posledica lečenja nekih vrsta kancera ili nakon upotrebe određenih vrsta lekova.
Gubitak sluha kod beba
Kada se radi o oštećenju sluha kod tek rođenih beba, treba znati da to može biti urođeno i to kao posledica genetskih uzroka. U 1 od 4 slučaja, gubitak sluha kod beba je posledica infekcije majke tokom trudnoće, komplikacija tokom porođaja ili trauma glave tokom porođaja.
Infekcije majke u trudnoći koje mogu dovesti do slušnog oštećenja bebe su rubeola, citomegalovirusne infekcije, toksoplazma ili herpesvirusne infekcije.
Kako proveriti sluh kod dece? Kod starije dece, potrebno je pratiti njihove obrasce u tome kako komuniciraju, uče, igraju se i ponašaju. Bilo kakvo kašnjenje može da bude jedan od znakova gubitka sluha deteta.
Gubitak sluha kod odraslih
Gubitak sluha kod odraslih može da se javi kao posledica bioloških ili drugih faktora.
Statistike pokazuju da se prve degenerativne promene uha kod odraslih osoba javljaju oko 41. godine života, pa je starenje jedan od najčešćih uzroka oštećenja.
Staračka nagluvost se može razvijati godinama i decenijama. Najčešće simetrično i obostrano zahvata oba uha.
Sa druge strane, to može biti i posledica raznih bolesti kao što su šećerna bolest, povišen pritisak, povišena masnoća u krvi ili tumora mozga. Može da se javi i kao posledica nakon previše izlaganja buci ili nakon hroničnih upala srednjeg uha.
Uticaj oštećenja sluha na društveni život
Ukoliko se ne tretira, oštećenje sluha može da utiče i na društveni život. Dovodi do osećaja izolovanosti i depresije.
Razlog tome je što se napolju možete osećati nesigurno, usamljeno, imati problema sa pamćenjem, imati problem na druženjima sa drugim ljudima i, generalno, smanjem kvalitet života.
Kako biste sprečili ove pojave senzornog pada, mentalnog opadanja i socijalnog povlačenja, veoma je važno da na vreme odreagujete i zakažete sebi pregled za utvrđivanje dijagnoze i dalje lečenje.
Kako izgleda pregled provere zvuka?
Bilo da idete na redovnu kontrolu, ili se javljate stručnjaku zbog pojave nekih od simptoma, pregled je potpuno bezbolan i lak.
Istorija zdravlja je prvi korak u kom će vas lekar pitati o celokupnom zdravstvenom istorijatu vas i vaše porodice, kao i o vašem načinu života, sa ciljem da vas dobro upozna.
Zatim će raditi proveru ušnog kanala tokom koje će potražiti bilo kakve vizuelne probleme u ušnom kanalu ili buboj opni. Tokom tipične procene sluha, može da izvede i timpanometriju, brz i bezbolan test kojim će proveriti funkcionisanje srednjeg uha.
Provera sluha se izvodi u posebnim sobama u kojima se ne čuju nikakvi spoljašnji zvukovi. Tom prilikom ćete sedeti i nositi slušalice ili mekane čepiće za uši. Lekar će vam dati sve dalje instrukcije kako da signalizirate kada čujete zvuk.
Samo testiranje zvuka i govora proverava vašu sposobnost da čujete različite zvukove ili prepoznajete reči. Nakon završetka testa, lekar će očitati grafikon sa rezultatima.
Kako je svako oštećenje sluha individualno, objasniće vam sve i odgovoriti na pitanja koja imate, a zatim i predložiti dalje korake. Terapija se može sastojati iz određenih kortikosteroidnih lekova, krema ili gelova.
Slušni aparat će biti predložen u slučaju kada oštećenje sluha remeti socijalni kontakt i služi da kompenzuje nastali gubitak sluha. Kako postoji više vrsta, odabraćete onaj koji odgovara vašem stepenu oštećenja.
Stoga, ukoliko primetite bilo koji od simptoma, obavezno zakažite pregled, jer ćete pravovremenim reagovanjem sprečiti veće komplikacije u daljem lečenju. Nadamo se da vam je ovaj tekst bio koristan i da ste pronašli sve neophodne informacije.
RSS