
Tradicionalna srpska kuhinja na sebi nosi pečat uticaja mnogih drugih kultura, a upravo to je ono što je čini posebnom i favoritom mnogih gurmana iz regiona ali i iz čitavog sveta.
Ukoliko ste ljubitelj mesa, mlečnih proivoda, kvalitetng i rustičnog testa, začina i čorbi, srpska tradicionalna kuhinja je pravi izbor za vas. Ona, pored toga što nudi hranu koja je veoma ukusna, kalorična i puna nutrijenata, takođe je i veoma zdrava. Međutim, baš zbog lepog ukusa svakog jela, veoma je lako preterati sa količinom hrane koju unesemo.
Pored toga što je veoma ukusna, srpska tradicionalna hrana je i veoma laka za pripremu. Par tiganja, lonac, šporet i rerna su svo posuđe i aparati koji su vam potrebni da pripremite skoro svako srpsko tradicionalno jelo, na autentičan način.
U nastavku ovog teksta, potrudićemo se da navedemo neke od specijaliteta koji se konzumiraju širom sveta a čiji koreni sežu, upravo iz srpske, tradicionalne kuhinje.
Sarma – rolnice od kupusa koje vas neće ostaviti ravnodušnim
Pre nego što zaronimo u pregršt specijaliteta od mesa i mesnih prerađevina, važno je da napomenemo da meso, iako definitivno zauzima posebno mesto, nije glavni stub srpske kuhinje.
Sarma je jelo za koje se smatra da vodi poreklo iz Mesopotamije. Mnogi narodi svojataju ovo jelo i tvrde da ono pripada upravo njihovoj kuhinji. Međutim, način pravljenja sarme se razlikuje od države do države.
Mnoge mediteranske države poput Turske i Grčke prave ovo jelo od listova vinove loze koje potom pune pirinčem. Srpska sarma se razlikuje u priličnoj velikoj meri od ove verzije, budući da jedino što deli sa “mediteranskom” verzijom ovog jela jeste činjenica da su oba jela rolnice.
U Srbiji se listovi kiselog kupusa pune mešavinom isprženog pirinča, mešanog mlevenog mesa i povrća a zatim se kuvaju na sporoj vatri dok se svi sastojci ne sjedine i naprave ovo, mnogima, omiljeno jelo.
Karađorđeva šnicla – slučajnost koja je postala omiljeno jelo
Svima nam je dobro poznata čuvena Bečka šnicla, međutim, da li ste znali da u Srbiji postoji i takozvana Karađorđeva šnicla?
Tokom 1950-ih godina prošlog veka, kada je glavnom šefu jednog eminentnog, beogradskog restorana, Milovanu Mići Stojanoviću, nestalo sastojaka potrebnih za jelo po imenu Kijevski kotlet, pa je, ne želeći da razočara svoje goste, Mića umesto pilećeg mesa iskoristio goveđe meso i kajmak koje je ukrasio u obliku Ordena Karađorđeve zvezde.
Ovo jelo je kasnije, zvanično predstavljeno na sajmu ugostiteljstva sa namerom da šire narodne mase čuju za njega. Ta namera je na kraju i ispunjena, a ovo jelo je ubrzo postalo jedno od omiljenih jela čitavog regiona ali i Evrope.
Svinjetina na ražnju – pečat Šumadije i vrhunac gurmanluka
Šumadija je, prema razičitim mišljenjima, kolevka srpskog naroda. Mesto odakle su nastali mnogi istorijski pokreti, i kolevka borbe za oslobođenje Srba. Ovaj deo Srbije odlikuje kvalitetna, domaća rakija, različiti sirevi i mlečne prerađevine, kao i mnogi mesni delikatesi.
Međutim, svinjetina na ražnju je jedinstveni pečat ovog kraja. Domaćini širom Šumadije su specijalizovani da, na poseban način, pečenjem na tihoj vatri pripreme najfinije pečeno, svinjsko meso.
Proces pečenja svinje, pored toga što je vrhunsko gastronosmsko iskustvo je, ujedno i društveni događaj u kome učestvuje čitava porodica sa najbližim prijateljima. Tokom vremenskog perioda od nekoliko sati, koliko je potrebno da se ovo jelo pripremi, svi prisutni se druže uz piće i priču, da bi se kasnije nagradili ovim izvrsnim jelom.
Svinjsko pečenje se najčešće servira sa rendanim i mariniranim korenom rena, salatom od kupusa ili belolučenom ljutom ili slatkom paprikom.
Ajvar – srpska pasta od pečene paprike
Slobodno možemo reči da je paprika omiljeno povrće kod Srba. Mnoga jela srpske tradicionalne kuhinje imaju upravo ovo povrće u osnovi. Bilo da su u pitanju punjene paprike, ajvar ili razni đuveči, šta god da izaberete, sigurno se nećete pokajati.
Od svih ovih jela, izabrali smo da pomenemo ajvar je, pored toga što je omiljeni srpski proizvod od paprike, veoma je popularan i u čitavom svetu.
Ajvar je pasta od mlevene ili cepkane pečene paprike koja ima veoma široku primenu u kulinarstvu. Ajvar namazan preko tanko naseckanih parčića hleba, sa nekoliko kriški sira preko je omiljeni doručak mnogih Srba. Međutim, ajvar je sve popularniji i kao umak za razne grickalice.
Srpska kuhinja je gastronomsko iskustvo koje će otvoriti sva vaša čula
Bilo da ste izbirljiva osoba kada je hrana u pitanju ili pravi gurman, sa sigurnošću možemo reći da će srpska, tradicionalna kuhinja, uspeti da zadovolji vaše potrebe zahvaljujući njenoj raznovrsnosti.
Zbog svojih visoko kalorijskih sastojaka, srpska kuhinja je na lošem glasu da ne odgovara vegeterijancima i veganima jer su u njenoj osnovi uglavnom životinjski proizvodi.
Istini na volju, u srpskoj kuhinji zaista preovladava obilje mesa i mlečnih proizvoda, međutim, u srpskoj tradiciji se neguje i post, tačnije običaj koji nalaže pročišćenje tela i duha kroz ishranu koja ne sadrži namirnice životinjskog porekla.
Neki od posnih specijaliteta srpske tradicionalne kuhinje su:
- Prebranac
- Posna sarma
- Svadbarski kupus
- Posne punjene paprike
O ukusu ovih jela govori i činjenica da su, mnogim ljudima, posna jela ukusnija od onih sa mesom, a nešto više o njima pričaćemo u narednim tekstovima.
RSS