
Spavaća soba u svakom smislu treba da čini skladnu prostoriju, stvorenu za odmor i opuštane nakon završetka dana. Enterijer koji čini spavaću sobu ne bi trebalo da bude opremljen suvišnim detaljima i nameštajem.
Centralno mesto spavaćih soba uglavnom zauzima bračni krevet, police ili noćni stočić i plakar za odlaganje stvari. Što se tiče osvetljenja, savetuje se postavka što većih prozora sa zavesama svetlih tonova boja. Kompletna stolarija koju čine i sobna vrata, treba biti u skladu sa unutrašnjim uređenjem. Izgled vrata svakako mora biti prijatan, funkcionalan i na prvi pogled lep. Ukoliko spavaća soba ima manju kvadraturu, klizna sobna vrata čine odličan izbor, pri čemu dobijamo više prostora i prozračnosti.
Funkcionalnost i cena kliznih sobnih vrata
Sve što jedinstvena sobna vrata treba da poseduju, počev od funkcionalnosti do pristupačnih cena, klizna vrata poseduju u svojim karakteristikama. Postavlja se pitanje da li klizna vrata imaju dobru zvučnu i toplotnu izolaciju, ona apsolutno zauzimaju dobru poziciju na lestvici zaštite od buke i termoizolacije. Pored toga, ona svojom lepotom očaravaju i privlače pažnju. Njihova glavna karakteristika jeste otvaranje na stranu, što svakako olakšava i štedi životni prostor.
Prilikom renoviranja ili adaptacije stanova manjih kvadratura, obično se pribegava ugradnji kliznih sobnih vrata. Cena kliznih sobnih vrata zavisi od dezena, oblika, smera otvaranja i stila koji se ugrađuje. Materijali od koga se izrađuju takođe diktira njihovu cenu na tržištu. Najčešći materijali su metal, staklo, drveo i Pvc materijali. Najčešće primenljivi materijal na ambijent spavaćih soba je drvo, upravo zbog karakteristika koje ga čine otpornim i izdržljivim na sve mehaničke promene unutrašnje sredine.
Jedinstveni problem koji klizna vrata poseduju a koji može uticati na funkcije svakodnevnog korišćenja jesu česti kvarovi. Najčešće se kvari sam mehanizam otvaranja i zatvaranja, upravo zbog konstantnih promena koje trpi. Kvarovi su česti ali isto tako nevidljivi nakon popravke, što ne umanjuje njihovu kupovnu moć i odabir klijenata. Najskuplja varijanta kliznih sobnih vrata čine ona koja ulaze u zid ali i materijal od kaljenog stakla.
Nedostaci koje klizna vrata mogu posedovati
Iako se spavaće sobe retko zaključavaju i spadaju u prostorije najveće privatnosti u životnom prostoru, ugradnja brava na kliznim vratima može izazvati izvesne kvarove. Cena kliznih vrata u osnovi je povoljnija bez ugradnje sistema zaključavanja i zaštite. Ukoliko se vrata otežano zatvaraju, može doći do ispadanja sistema zaključavanja i dodatnih troškova zamene.
Radi što dugotrajnjijeg mehanizma otvaranja kliznih vrata, savetuje se redovno čišćenje šina po kojima se vrata mehaničkom silom pokreću. Čišćenje se savetuje vlažnom krpom ili usisivačem koji će i najmanju količinu prašine sa šine pokupiti. Nakon čišćenja, klizna vrata treba podmazati radi lakše upotrebe, obično su u upotrebi maziva na bazi silikona, bez dodatnog nanošenja masnih ulja. Treba napomenuti da mehanizam kliznih vrata ima osetljivost i ne trpi nagle i teške pokrete zatvaranja. Bez obzira na tip kvara, svaka mana kliznih vrata u odnosu na klasičan tip vrata je neprimetna.
Svaki od navedenih potencijalnih kvarova ne umanjuje potrebu i lepotu kliznih vrata. Ona svakako oplemenjuju životni prostor. Njihova nečujna upotreba izuzetno je pogodna za ugradnju u spavaćim prostorijama, unoseći jedinstvenu notu elegancije uklapajući se savršeno uz enterijer.
RSS