
Iako je zaštita potrošača u Srbiji na papiru u velikoj mjeri dobra, građani se u praksi ipak sreću sa brojnim problemima.
To je jedan od razloga zašto je Vlada Srbije donijela odluku da se formira novi Nacionalni savjet za zaštitu potrošača koji treba da učestvuje u izradi strategije, da izvještava Vladu o aktuelnom stanju, predlaže mjere i aktivnosti za unapređenje oblasti zaštite potrošača. Zadatak novog savjeta biće i da svaka tri mjeseca o svom radu izvještava Vladu i javnost.
Udruženja za zaštitu potrošača smatraju da će promjena biti kozmetička i da novi Nacionalni savjet neće ništa uraditi na popravljanju situacije potrošačkih prava i zaštite istih.
Predsjednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) Goran Papović smatra da se ništa bitno neće promijeniti i da, sudeći po prethodnom Savjetu koji se poslednji put sastao 2014. godine, primjena propisa i dalje ostaje najveći problem.
Novi Nacionalni savjet za zaštitu potrošača biće sastavljen od predstavnika ministarstava finansija, pravde, poljoprivrede, zdravlja, zaštite životne sredine, RATEL, doktora prava i ekonomije, kao i predstavnika brojnih udruženja potrošača. Na čelu savjeta naći će se ministarka trgovine Tatjana Matić i zamjenik državnog sekretara Uroš Kandić.
“Formiranje novog Nacionalnog savjeta potrošača (NSP) može biti od koristi samo ako se njegovi akteri, tj. članovi promijene. Dokle god u njemu kao bitni figuriraju predstavnici ministarstva trgovine i udruženja potrošača koje ovo ministarstvo deceniju unazad finansira i stimuliše radi pomoći trgovcima, ne potrošačima, pomaka u pravima potrošača neće biti”, kažu za Biznis.rs predstavnici Udruženja Efektiva.
Predstavnici Udruženja Efektiva i Nacionalne organizacije potrošača Srbije naglašavaju da, kada se pogledaju rezultati finansiranih udruženja, ona svjesno i planski nikakav pozitivan uticaj na prava potrošača nemaju.
“Od prošlog formiranja NSP, kao i onoga prije toga, ništa se nije promijenilo, čak se od 2014. godine savjet nije ni sastajao”, navodi Papović.
Naši sagovornici se slažu da su postojeći propisi dobri, da mogu biti unaprijeđeni, ali se isti svakako ne poštuju, te je to najveći problem.
Sve što potrošaču ostaje kao opcija je pokretanje sudskog postupka, što takođe ne dovede do željenog ishoda.
“Često se dešava u praksi da advokat trgovca odloži suđenje dva puta, prođu dvije godine i spor zastari. Na taj način država gubi stotine miliona evra”, objašnjava Papović.
Potrebna i efikasnija medijacija
Udruženje Efektiva napominje da najavljena medijacija neće donijeti ništa dobro potrošačima, jer niti će željeti, niti će imati mogućnosti, da primoraju trgovca da prihvati žalbu potrošača.
“Isto već imamo u primjeru NBS, koja se pojavljuje kao medijator između banaka i dužnika. Dužnik uputi reklamaciju banci, ona ga odbije, a on zatim traži pomoć od NBS, koja se obrati banci, dobije identičan odgovor koji je banka već dala dužniku, i tu se proces zaustavlja. Da je drugačije, da je ta medijacija efikasnija, ne bismo imali 80.000 tužbi protiv banaka na redovnom sudu. Isto će biti i sa potrošačkim problemima”, zaključak je Efektive.
biznis.rs
RSS