
Astronom Zoran Knežević izabran je danas za predsjednika Srpske akademije nauka i umjetnosti. On je dobio 75 glasova, a njegov protivkandidat, kompozitor Svetislav Božić, 33 glasa. SANU hoće da vodi „u duhu povjerenja i uvažavanja“ i da obezbijedi „kontinuiet sa tradicijom koju baštini“
Novi predsjednik SANU Zoran Knežević je, nakon što je izabran, rekao da je spreman na predan rad, zahvalio se i onima koji su za njega glasali, i onima koji nisu, kao i kolegama sa kojima će u naredne četiri godine voditi Akademiju “u duhu povjerenja i uvažavanja“.
“Neće biti lako i jednostavno, jer su vremena teška i složena. Biće nam potrebno strpljenja i mudrosti i da našu Akademiju dovedemo u mirnu luku“, izjavio je novi predsjednik SANU, te da će biti spreman da podrži sve konstruktivne sugestije i da će učiniti sve što je u njegovoj moći da ispuni obećanja i da Akademiji obezbijedi kontinuiet sa tradicijom koju baštini.
Knežević je rekao i da u srpskom društvu uvijek postoji niz društvenih i političkih problema, da Akademija “nije politička partija da se njima bavi na dnevnom nivou”, ali da ima svoj glas i da može da daje savjete i mišljenja i na taj način pomogne da se nađu rješenja.
Za potpredsjednika SANU iz reda članova Odjeljenja za matematiku, fiziku i geo-nauke, Odjeljenja hemijskih i bioloških nauka, Odjeljenja tehničkih nauka i Odjeljenja medicinskih nauka izabran je Zoran Popović.
Za potpredsjednika iz reda članova Odjeljenja jezika i književnosti, Odjeljenja društvenih nauka, Odjeljenja istorijskih nauka i Odjeljenja likovne i muzičke umjetnosti izabran je Miodrag Marković.
Novi generalni sekretar SANU je Nebojša Lalić.
Asteroid “2300“ Knežević“
Zoran Knežević je astronomiju diplomirao na Prirodno-matematičkom fakultetu u Beogradu 1972, magistrirao 1976. i doktorirao 1989. godine.
Smatraju ga u svijetu za jednog od najboljih poznavalaca malih tijela u svemiru, a na prijedlog italijanskih astronoma asteroid “3900 Knežević“ je nazvan po njemu, prenosi RTS.
Njegov rad je vezan za Astronomsku opservatoriju u Beogradu u kojoj je tokom niza godina vršio niz različitih istaknutih funkcija, a od 2002. do 2014. godine je bio njen direktor. Bio je i sekretar komiteta za nebesku mehaniku Međunarodne astronmske unije, što je najviša funkcija koju je u međunarodnoj zajednici astronoma imao neki naš naučnik.
“Nebo nam je bar svima zajedničko”, rekao je za “Vreme” 2007. godine doktor Knežević, objašnjavajući kako naši astronomi svakih nekoliko mjeseci nekoliko večeri koriste veliki teleskop u Bugarskoj, raspolažu resursima Evropske unije na Kanarskim ostrvima i u Čileanskim Andima.
Beogradski astronomi su od 1936. do 1956. godine u zapanjujućoj seriji osmatračkih uspjeha otkrili čak 43 mala tijela u Sunčevom sistemu. Seriju je otvorio astronom Pero Đurković, koji je u Belgiji otkrio asteroid 1564 i nazvao ga Srbija. On je prvi vidio ukupno pet asteroida među kojima su oni nazvani Milanković i Zvezdara, a jedan nosi i ime njegovog sina Dejana.
S druge strane, astronom Milorad Protić je iste 1936. godine na Astronomskoj opservatoriji pokrenuo Službu za posmatranje malih planeta i Sunca. On je tokom dvadeset godina otkrio čak 33 asteroida od kojih mnogi nose domaće nazive: 1507 Beograd, 1550 Tito, 1554 Jugoslavija, 1675 Simonida, 2244 Tesla i 2348 Mišković. Među njima je i tijelo 1724 koje je Protić nazvao po svom unuku Vladimiru.
Zoran Knežević je 1980. godine učestvovao u otkrivanju četiri mala nebeska tijela, da bi 1991. godine italijanski astronomi po njemu nazvali asteroid okruglog broja 3900.
(Vreme)
RSS